Pacienti s mozkovým nádorem v oblasti center řeči podstupují v Nemocnici Na Homolce operaci mozku při vědomí. Zatímco běžně je k této operaci pacient uspán, při ohrožení řečových center je po otevření lebky probuzen a musí mluvit. Kontroluje se tak, zda řeč zůstává zachována. První takový zákrok provedli tamní neurochirurgové v únoru 2013. Jejich druhý pacient, David Komárek z Mladé Boleslavi, dnes popsal novinářům, jak v loni v květnu operace probíhala.

Operace mozku/ilustrační foto

„Paní doktorka, než mi dala anestezii, řekla mi, že se za chviličku uvidíme. Pak jsem se najednou probudil, měl jsem kolem sebe jen průzor, abych během operace viděl na psycholožku,“ řekl. Musel popisovat, co vidí na obrázcích, které mu psycholožka předkládala, dostal i slovní úlohy. Nádor měl na pravé straně mozku, když operatéři zasahovali tam, trochu ho brněla ruka, necítil ale vůbec, že mu někdo něco v mozku dělá.

Před novináře předstoupil devětatřicetiletý podnikatel s módně vystříhanou hlavou, tento „sestřih“ nosil ale i před operací, nemá už prý tolik vlasů. Jizva už téměř nebyla vidět.

Nádor zvaný gliom u něj lékaři odhalili poté, co dostal epileptický záchvat. Ten bývá častým projevem mozkového onemocnění. Nádor mu sice lékaři odstranili, epilepsie mu zůstala, tu ale zvládá za pomoci léků. „Určitě lepší epilepsie než nádor mozku,“ shrnul s úsměvem pacient.

Přiznal ale, že když mu lékaři navrhli, že bude při operaci mozku při vědomí, měl trochu obavy, co to bude obnášet. „Není to každodenní operace, takže jsem měl strach, ale člověk to musí nějak dát, skousnout to, prostě jde do toho, aby mu to pomohlo,“ řekl.

Primář neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Jan Klener doplnil, že každý rok operují na 2600 pacientů, z nich 250 s nádory mozku a přilehlých struktur. Operaci při plném vědomí, tzv. awake operaci, volí, když se dá jen obtížně přesně rozpoznat přechod mezi zdravou a nemocnou tkání. Před zákrokem vyšetří pacienta neuropsycholožka, aby zhodnotila jeho osobnost a změny vlivem onemocnění. Impulsivní či agresivní pacient není pro operaci při vědomí vhodný, protože by špatně spolupracoval.

Než začne neurochirurg odstraňovat nádor, provádí se tzv. brainmapping, kdy se elektrickými impulsy postupně přechodně vyřazují z funkce malé okrsky mozku. Zároveň pacient dostává úkoly. Pokud by se stimulační elektroda ocitla v místě řečového centra, měl by pacient s řečí problém.

Nádor mozku postihne v ČR ročně na 700 lidí. U dvou třetin jde o metastázy z jiného nádoru v těle. Ze zbytku má polovina gliomy vzniklé prvotně v mozku, 20 procent meningeomy, deset procent nádory hypofýzy.

Mozkové nádory se projevují epileptickým záchvatem, narušením hybnosti rukou či nohou a poruchami řeči. Jak nádor roste, sílí nitrolební tlak, což se projeví bolestmi hlavy, zvracením či poruchou zraku.

30.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv