Do Jihočeského kraje nastoupilo za dva roky 16 lékařů, kteří přišli na základě dotačního programu. Krajští zastupitelé dnes schválili další tři lékaře, jeden z nich je zubař. Novinářům to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dotační program podpoří každého nového příchozího lékaře částkou 1,5 milionu korun.

„Ze 16 nově přivedených lékařů je zhruba polovina zubařů, což ukazuje, že ten program funguje. Chápu, že někdo může říkat, že bychom jich měli přivést ještě více. Pracujeme na tom a zvolili jsme správnou cestu, pořád se nám hlásí další žadatelé a budeme v tom pokračovat,“ řekl hejtman.

Dotační program začal na podzim 2021. Cílí na lékaře, praktické lékaře a zubaře. Motivační dotace pro jednoho lékaře bude 600.000 korun, kraj mu bude také pět let přispívat měsíčně na bydlení 15.000 korun. Noví doktoři by měli v kraji zůstat aspoň pět let. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim poskytne smlouvy.

„Opakovaně se nám stalo, že se do programu přihlásili lékaři, kteří doposud působili v Praze. Najednou zjišťují, že toto může být motivace, proč se přesunout na jih Čech,“ řekl hejtman. Mezi dnes schválenými lékaři je praktická lékařka, která bude působit v Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku, zubař bude mít ordinaci v Sedlici na Strakonicku. Kuba dodal, že právě na periferii regionu je zajištění dostupné zdravotní péče nejsložitější. „Bývá to tam komplikovanější. Ale když se někdo podívá na srovnání dostupnosti lékařské péče u nás v republice s jinými státy v Evropě, tak na tom nejsme vůbec špatně. Fakticky není možné, abychom měli zubaře 24 hodin na každé obci, stát to nemůže utáhnout,“ řekl Kuba.

(ČTK)

22.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv