Na telefonní lince 1212, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví, je nově volajícím dostupná i psychologická pomoc. Přibývá lidí, kteří se špatně vyrovnávají se stresem ze současné situace a zažívají pocity úzkosti, informoval resort v tiskové zprávě. První případy prokázané nákazy novým typem koronaviru se v Česku objevily 1. března, v současné době je nemocných téměř 1800 lidí. Už dva týdny jsou uzavřené školy, mimo provoz jsou také některé obchody a firmy.

„Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž,“ uvedlo ministerstvo.

Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací. Tento druh pomoci je na lince pod volbou pět a je uvedený otázkou: „Máte v souvislosti s aktuální situací obavy o sebe nebo své blízké a potřebujete o tom mluvit? Stiskněte 5“.

Linka je v provozu mezi sedmou hodinou ráno a půlnocí. Mohou ji využívat lidé, kteří cítí strach z nemoci, či nákazy, obtížně zvládají karanténu, mají pocity bezmoci, těžce nesou izolaci, potřebují podporu při zvládnutí akutního stresu, cítí hněv nebo zklamání v souvislosti se současnou situací, kterou prožívají. „Koronavirus je nový virus, který ještě úplně neznáme a přirozeně se mohou objevit pocity strachu. Strach mohou vyvolávat i nesprávné informace a fámy. Fakta i možnost situaci s někým sdílet strach minimalizují. V psychicky náročné situaci je důležité mít příležitost promluvit si s někým, kdo porozumí situaci, ve které se volající nachází,“ řekl ministr Adam Vojtěch.

Podle ministerstva byl zaznamenán nárůst úzkostných stavů. „Vzniklá situace může ovlivnit především osoby, které se již před tímto stavem špatně vyrovnávali se stresem nebo mají predispozice na horší reakce na stres,“ doplnil resort v tiskové zprávě.

26.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv