Na primární prevenci nemocí, kterou pacientům poskytují praktičtí lékaři, jde v Česku asi půl procenta nákladů na zdravotnictví. Na semináři projektu STK pro chlapy ve Sněmovně to řekl přednosta Ústavu všeobecného lékařství Bohumil Seifert. Příjmy systému veřejného zdravotního pojištění jsou letos plánovány na 276,59 miliardy korun. Na prevenci by tak šlo asi 1,38 miliardy korun. Dalších asi 60 milionů korun ročně stojí screeningové programy, tedy pravidelné testy na nádory prsu, děložního hrdla a tlustého střeva konečníku, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Zdraví/ilustrační foto

Část preventivních programů je hrazeno z peněz z Evropské unie. „Všechny screeningové programy se pravidelně vyhodnocují podle nových poznatků. Například u rakoviny děložního hrdla s příchodem očkování,“ vysvětlil Prymula. Mluví se podle něj například o možnosti nově zařadit mezi sledované rakovinu prostaty. Lékaři ji ročně zjistí téměř u 7000 mužů, mělo nebo má ji asi 48.000 Čechů. Ročně na ni zemře 1500 z nich.

„Jde o třetí největší onkologický problém v EU po nádorech plic a rakovině tlustého střeva a konečníku. Výskyt kulminoval před třemi nebo čtyřmi lety, teď mírně klesá,“ řekl na dnešním semináři Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Preventivní prohlídky by podle něj měly být zacílené na muže mezi 55 a 69 lety a mít optimálně dvouletý interval, protože nádor roste deset až 12 let.

Zejména muže postihuje také rakovina tlustého střeva a konečníku, jejíž pravidelný screening je zdarma od 50 do 70 let. V roce 2014, kdy bylo zavedeno zvaní formou dopisu, bylo otestováno asi 30 procent populace daného věku. Z reprezentativního průzkumu farmaceutické společnosti Sanofi a agentury Millward Brown vyplynulo, že dvě třetiny českých mužů se bojí, že onemocní rakovinou. Pravidelné onkologické prohlídky ale v průměru absolvuje pouze čtvrtina z nich.

Ženám se z veřejného zdravotního pojištění proplácí od 15 do 70 let jednou ročně vyšetření kvůli rakovině děložního hrdla a od 45 do 70 let jednou za dva roky vyšetření kvůli rakovině prsu, takzvanou mamografii. Ženy podle průzkumu chodí na preventivní prohlídky dvakrát častěji než muži. V roce 2014 podstoupilo mamografické vyšetření asi 60 procent žen nad 45 let.

Pojištěnci mají nárok na preventivní prohlídku jednou za dva roky u praktického lékaře, dvakrát ročně u zubaře a ženy navíc jednou do roka u gynekologa. Od 30 let pak mohou podstoupit jednou za dva roky také vyšetření na hladinu cukru v krvi. Pacienti trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními poruchami mají od 50 let věku nárok na vyšetření týkající se ledvin. Další preventivní prohlídky se týkají dětí.

16.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv