Dnes startuje 4. ročník akce Rozsviťme Českou republiku, kdy během června budou vysazeny stovky slunečnic po celém Česku. Pacienti s roztroušenou sklerózou, jejich blízcí a příznivci tím chtějí upozornit na tuto nemoc, kterou v Česku trpí zhruba 20 tisíc lidí. Akce Rozsviťme Českou republiku se tradičně koná u příležitosti Světového dne boje proti roztroušené skleróze, který připadá na konec května. Letos se však kvůli pandemii koronaviru sázení přesunulo do poloviny června.

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které zánětlivě postihuje bílu hmotu mozku a míchy. V místech, která jsou postižena zánětem  dochází k ničení nervových vláken. Její projevy jsou různé, nejčastěji to jsou poruchy citlivosti, hybnosti, zraku nebo třeba nálady a pokud se neléčí, vede v řádu 10 – 20 let k trvalé invaliditě většiny pacientů. Postihuje především mladé a častěji  2 – 3x ženy než muže. Nejčastěji nemoc probíhá v tzv. atakách a remisích, to znamená, že se střídá období, kdy má pacient klinické obtíže, s obdobím klinické stabilizace, kdy ale může po atace zůstat nějaké postižení. Pokud se nemoc neléčí, po 10 -20 letech se nervový systém vyčerpá a pacientův stav se začne zhoršovat – důvodem je vyčerpání rezerv nervového systému.

Pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně přibývá, vzplanutí nemoci nemohou nijak ovlivnit. Podle prof. MUDr. Evy Kubala Havrdové, CSc. z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN nemoc lékaři zatím i přes velké pokroky v léčbě neumí vyléčit. Umí ji však tlumit nebo pozastavit. „Současné léky napomáhají ke stabilizaci nemoci. Působí protizánětlivě, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé procesy, při nichž dochází k ničení nervových vláken v mozku a míše. Žádný z těchto preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Pokud se nám ale podaří zánět zastavit, tak můžeme vlákna ochránit a proces jejich dalšího poškozování utlumit. Proto čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím více let kvalitního života pacientům dáváme,“ říká prof. Kubala Havrdová. Podle ní je u lidí s RS důležitá také změna životního stylu. Měli by přestat kouřit a začít pečovat o svou fyzickou a psychickou kondici. Pacientům a jejich blízkým se snaží pomáhat Nadační fond IMPULS.

„O nemoci, za níž lidé nemohou, stále panuje řada mýtů. Jsou dokonce lidé, kteří roztroušenou sklerózu podceňují a neléčí se. Přitom včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života,“ upozorňuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska. 

18.6.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv