Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku mají obavu o zajištění zdravotní péče pro obyvatele. V Lužické nemocnici v Rumburku klesá počet operací, a tím přichází méně peněz od pojišťoven, omezuje se provoz některých oddělení. Vznikla petice, v níž starostové i další lidé žádají odpovědné orgány, aby zajistily dostupné zdravotní služby. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  uvedl, že bude žádat nápravu situace.

Nemocnice/ilustrační foto

Lužická nemocnice patří městu Rumburk, které se ji neúspěšně pokoušelo prodat. Letošní ztráta zdravotnického zařízení se odhaduje na 40 milionů korun, loni byla 30,5 milionu korun. „Snažíme se dělat taková opatření, aby byla ztráta nemocnice co nejnižší,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Dubravec.

Nemocnice byla doposud rozdělena do dvou areálů. Teď se kvůli úspoře peněz sestěhuje do jednoho. Podle ředitele se kvůli restrukturalizaci rozhodně nebudou propouštět žádní zaměstnanci. Sestěhování bude kromě snížení nákladů znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět.

Ztrátu nemocnice, která zajišťuje péči pro 55.000 obyvatel výběžku, bude muset zaplatit město. Mluvčí radnice Luděk Stínil řekl, že město nemocnici zavírat nechce.

Sedmnáct starostů měst a obcí vyzvalo krajské zastupitele k obnovení jednání o vyřešení situace v rumburské nemocnici, zdůraznili nutnost zachovat dostatečnou akutní lůžkovou zdravotní péči. Ústecký kraj jednal s Rumburkem o převzetí nemocnice před více než rokem, radnice poté vypsala tendr, do kterého se kraj nepřihlásil. Zvítězila společnost Penta, ale jednání nakonec zkrachovala.

„My, podepsaní, důrazně žádáme, aby Ústecký kraj, Všeobecná zdravotní pojišťovna a další pojišťovny a vláda ČR v rámci své kompetence ve vztahu ke zdraví a zdravotním službám občanům Ústeckého kraje zajistily dostupnost a kvalitu zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku a začaly plnit zákony a Ústavu ČR v plném rozsahu a nadále nezhoršovaly už i tak nedostatečnou úroveň veřejných služeb na Šluknovsku,“ uvedli autoři petice. Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová dnes ČTK řekla, že jakmile petice dorazí, budou se jí příslušné orgány zabývat.

Senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart (STAN) se obrátil o pomoc na ministra zdravotnictví. Ministr Vojtěch v odpovědi uvedl, že ze zajištění dostupné péče jsou zodpovědné zdravotní pojišťovny s krajskými samosprávami. Sám prý bude požadovat sjednání nápravy. V případě nekonání je podle něj ministerstvo zdravotnictví připraveno použít všechny zákonné nástroje, včetně případných pokut, aby péče byla zajištěna.

17.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv