S cukrovkou se v Česku léčí téměř 900.000 lidí, dalších 250.000 o své nemoci neví. Informace o nemoci a možnostech prevence jsou na novém komunitním webu Hlídejsizdraví.cz, který zastřešují přední čeští odborníci v oboru. Za webem stojí výrobce pomůcek pro diabetiky, proto je na něm také eshop.

Diabetes/ilustrační foto

Web je součástí stejnojmenné edukativní kampaně, která vychází z faktu, že řada pacientů o své nemoci stále ví jen málo. Tyto znalosti přitom jsou základem pro dobrou spolupráci pacienta na léčbě. Cukrovka ničí cévy, dodržováním léčby lze předejít komplikacím, jako je infarkt, oslepnutí či amputace nohy. Pro sledování je nutno pravidelně měřit cukr v krvi.

Podle zkušeností diabetologických ordinací pacienti nedodržují předepsané počty měření. Plynulé sledování hladiny cukru přitom je zásadní, aby extrémně nestoupala či neklesala. Prudké změny zhoršují stav pacienta, mohou ho i ohrozit na životě.

Edukativní kampaň má přiblížit problematiku cukrovky široké veřejnosti, zprostředkovat informace letitým i nově diagnostikovaným pacientům i jejich blízkým a zpřístupňovat pomůcky lidem, kteří na ně nemají od zdravotní pojišťovny nárok.

Web nabízí články, ankety, diskuse, soutěže či interaktivní kalendář DIA akcí.Od září se rozšíří o další funkce, jako nutriční kalkulačka, on-line poradny s odborníky, interaktivní mapa lékařů či vědomostní soutěže a testy. K nabídce webu mohou přispět sami čtenáři, prostřednictvím formulářů mohou zasílat náměty, recepty a tipy na články.

Náklady na léčbu diabetu tvoří podle odborníků zhruba deset procent zdravotnického rozpočtu, v němž se ročně pohybuje 300 miliard korun. Výdaje spojené s cukrovkou se odhadují na 38 miliard korun ročně, z nich 22 miliard je na léčbu a 16 miliard na sociální dávky a příspěvky pro diabetiky a sníženou produktivitu práce.

Většina peněz na léčbu jde na zvládání komplikací – 100.600 českých diabetiků má postižený zrak, 97.000 chronicky postižené ledviny a 40.000 trpí syndromem diabetické nohy. Infarkt je u lidí s cukrovkou až pětkrát častější než v běžné populaci.

26.7.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv