Projekt na pomoc obyvatelům Haiti se letos na podzim rozšíří do dalších restaurací a kaváren v Olomouckém kraji. Lidé během něj přispívají na zdravotní péči lidí jedné z nejchudších zemí západní polokoule pitím kohoutkové vody. Zaplatit za ni přitom mohou libovolnou částku. Do charitativní akce s názvem Na zdraví Haiti, s níž olomoucká Arcidiecézní charita (ACHO) začala poprvé loni v Olomouci, se během října zapojí 25 podniků v kraji, řekla mluvčí ACHO Karolína Opatřilová. Kampaň doprovodí také výstava fotografií v centru Olomouce.

Voda/ilustrační foto

Do akce se kromě olomouckých kaváren a restaurací letos zapojily také podniky v Hranicích, Přerově, v Zábřehu a Svitavách. „Ti hosté, kteří si objednají sklenku kohoutkové vody, za ni mohou zaplatit jednu až nekonečno korun. Za jejich příspěvky pak zpřístupníme zdravotní péči zejména dětem v odlehlých oblastech Haiti, jako jsou Baie de Henne a Gonaives. Tamní lidé se totiž nedostanou k lékaři, nemají ani přístup k potřebným lékům a vitamínům. Také ty opatříme,“ uvedla koordinátorka projektů na Haiti Klára Löffelmannová.

Humanitární pracovníci ACHO pomáhají na Haiti již deset let. Projektem, který zapojí restaurace a bary na střední Moravě, chtějí lidem připomenout život běžného Haiťana, který obnáší hlad, nedostatek pitné vody, extrémní chudobu či nemoci a nedostatek lékařské péče. Pohled na jejich život charita lidem zprostředkuje také od 4. října přímo v centru Olomouce, kde se ve výlohách ve Ztracené ulici objeví fotografie pořízené přímo v této zemi Karibiku. Jejich autorem je Jiří Pasz, výstavu nazval Všechny barvy naděje aneb Jak Haiti (ne)přichází o školáky. „Na vernisáži se lidé dozví, jak to na Haiti chodí, také si pochutnají na tamních specialitách a prohlédnou si snímky z míst, kde přesně pomáháme,“ doplnila Löffelmannová.

Se svým kolegou se koordinátorka vydá na měsíční misi na Haiti v polovině října. Chystá se uspořádat mimo jiné také zdravotnický kemp, loni se tam podařilo ošetřit za pouhé čtyři dny zhruba 400 dětí a starších lidí. Kemp loni mohla ACHO uskutečnit právě díky sbírce Na zdraví Haiti.

ACHO se za posledních deset let pomoci na Haiti podařilo postavit a zabezpečit chod školy v Baie de Henne i v Gonaives, úspěšný je také projekt Adopce na dálku, do kterého je nyní zapojeno přes 300 pravidelných českých dárců. ACHO pomohla letos na jaře zajistit také operace dvěma čtyřletým dívkám, které byly od narození postiženy deformacemi dolních končetin. Na lékařský zákrok věnovali peníze čeští dárci.

29.9.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv