První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu poškozování kloubní chrupavky. Operaci provedli lékaři kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol ve spolupráci s belgickým specialistou profesorem Rene Verdonkem. Sdělil to přednosta kliniky Tomáš Trč.
I když jde o relativně složitou operaci hluboko v kloubu, po níž následuje dvou až tříměsíční rehabilitace, má podle profesora Trče tento způsob léčby jednoznačné výhody.
„Doposud se poranění menisku a kloubních pouzder řešila částečným odstraněním defektní části kloubu, v lepším případě sešitím trhliny menisku. Nezamezilo se však postupnému poškozování chrupavky, což se nakonec muselo řešit výměnou celého kloubu,“ popsal.
Náhrada chybějící části, nebo i celého menisku uměle vytvořeným komponentem, který se vstřebá, umožňuje podle Trče úspěšnou léčbu pacientů s bolestivým poškozením menisku bez následného omezování zátěže a při zachování plné funkčnosti při tlumení nárazů v kloubu.
Při poškození menisku totiž v kloubním pouzdru vzniká prázdný prostor, kde se při zatížení výrazně zvyšuje tlak na chrupavku, ta se poškozuje. Může to vést až k nutnosti kolenní kloub nahradit. Pokud se však poškozená část, nebo i celý meniskus nahradí umělým komponentem, je tlumící efekt zachován a chrupavka se už nepoškozuje.
Nový postup, kdy se využívají inovativní materiály v rámci tzv. tkáňové regenarace, chtějí motolští lékaři využít u pacientů s nezhojitelným roztržením menisku nebo při ztrátách meniskové tkáně. Zabrání se tím také rozvoji artrózy, čímž se pacient vyhne daleko více zatěžujícím operacím.
29.2.2016zdroj: ČTK