Ministerstvo zdravotnictví (MZd) nesouhlasí se zavedením eutanazie a asistované sebevraždy. Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL) to řekl na dnešním kulatém stole v Senátu, který pořádala senátorka Věra Procházková (ANO), jež návrh zákona připravila. Předkládala ho už v roce 2020, tehdy ho vláda odmítla a na jednání Sněmovny se nedostal. Návrh vadí i odborné společnosti paliativní medicíny, protože do jedné legislativní normy spojuje paliativní péči s možnostmi dobrovolného ukončení života.

Procházková chce znovu předložit stejný návrh, který ještě jako poslankyně připravila s tehdejším poslancem Pirátů Lukášem Bartoněm. „Vzorem nám byl lucemburský zákon, který byl schválen v roce 2009,“ uvedla dnes. Od té doby podle ní možnost využilo asi 170 lidí. Na dotaz ČTK odpověděla, že odhady lidí, kteří by tuto možnost využili v ČR, nemá.

Zákon by měl umožnit jak eutanazii, tedy usmrcení z rukou lékaře, tak asistovanou sebevraždu pacienta. Podle návrhu by se možnost měla týkat jen dospělých, svéprávných a nevyléčitelně nemocných, kteří nesnesitelně tělesně nebo psychicky trpí. Spolu s uzákoněním eutanazie by se podle autorů měla rozvíjet paliativní péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Podobnými návrhy se politici zabývají opakovaně, v roce 2008 ho odmítla Sněmovna, v roce 2016 vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Návrhy kritizovali někteří lékaři nebo poskytovatelé hospicové péče, kteří jsou často navázáni na některou z církví. Zkušenosti z Nizozemska, kde je možnost od roku 2002, podle některých ukazují, že žádosti jsou posuzované čím dál benevolentněji.

Letos se k tématu vyjádřil i Nejvyšší soud, který zamítl dovolání muže, jenž se domáhal eutanazie. Odkázal na to, že české zákony to neumožňují. Soud se nedomnívá se, že by s odkazem na Listinu základních práv a svobod bylo možné povolit eutanazii. I v dnešní debatě opakovaně zaznívalo, že rozhodnutí je primárně politické.

Podle loni zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR souhlasilo s uzákoněním eutanazie 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se centrum na tuto otázku začalo ptát. Téma se objevilo i v debatě před loňskými prezidentskými volbami. Petr Pavel ji za přesně daných podmínek podpořil, Andrej Babiš (ANO) možnost odmítl.

(ČTK)

12.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv