Vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj, který dnes podle ruské vězeňské služby zemřel, se během několikaletého pobytu za mřížemi potýkal s různými zdravotními potížemi, napsala ruská redakce serveru BBC. Kvůli zásahu dozorců nemohl spát, trápila ho bolest zad a nohou, držel hladovku a často byl na samotce. Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl nyní 47letý politik otráven, z čehož vinil režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zatím není jasné, co přesně bylo příčinou Navalného skonu. Zdroj prokremelské televize RT tvrdí, že důvodem byla krevní sraženina. BBC či ruský opoziční list Novaja Gazeta citují odborníky včetně lékaře Alexandra Polupana, který měl Navalného v péči v roce 2020, podle kterých lze krevní sraženinu jako příčinu úmrtí potvrdit pouze pitvou.

Regionální komise dohlížející na situaci v nápravných zařízeních uvedla, že v poslední době od vězněného opozičníka neměla žádné stížnosti ohledně zdravotních potíží.

Na jaře 2021, kdy Navalného převezli z vazební věznice do vězeňské kolonie IK-2 ve Vladimirské oblasti východně od Moskvy, si opozičník stěžoval, že mu dozorci nedovolí spát. Vězeňská služba ho tehdy budila každou hodinu, kdy mu svítili baterkou do obličeje a křikem ohlašovali jeho jméno, protože ho vytipovali jako vězně „náchylného k útěku“.

Na konci března 2021 Navalnyj oznámil hladovku. Snažil se tím přimět správu věznice, aby mu zajistila adekvátní lékařskou péči kvůli velkým bolestem zad a nohou. O jednu z nich se podle svých advokátů ani nemohl opřít, dostával však omezený počet běžného ibuprofenu. Hladovku politik držel několik týdnů, přičemž se jeho zdravotní stav zhoršoval. Po tlaku veřejnosti mu úřady umožnily navštívit lékaře, uvedla BBC.

V nejlepším zdravotním stavu nebyl Navalnyj ani při nástupu do vězení. Šest měsíců před tím byl podle západních laboratoří otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisoval svou otravu Putinovi a ruské tajné službě FSB, což Moskva vždy odmítala. S následky se opozičník léčil v Německu.

Navalného vězeňská služba běžně za nejrůznější drobné prohřešky ve vězení trestala. Často byl na samotce, kde byla zima a kam si nemohl vzít osobní věci, ani si objednat jídlo z kiosku. Trávil tam čas nemocný, s horečkou nebo kašlem. V cele se během dne nedá lehnout na postel, která je v tu dobu složená u zdi. Navalnyj také obvinil vedení věznice, že ho úmyslně nakazilo chřipkou, když do jeho cely umístilo nemocného vězně.

 (ČTK) 

16.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv