S vyšší spotřebou léků narůstá počet nechtěných lékových interakcí, kdy se neplánovaně účinek léků zvýší, sníží nebo změní. V těch nejzávažnějších případech mohou dopady být až fatální. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle asociace mohou lékové interakce v ČR zabít více než 200 lidí ročně a způsobit škody za 850 milionů korun.
Léky/ilustrační foto
Naději v tomto ohledu podle lékařů představuje elektronický recept doplněný o lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba je nyní předmětem jednání sněmovního zdravotního výboru. „Už abychom lékový záznam měli. Lékař stále nemá šanci dovědět se o léku předepsaném jiným lékařem, pokud mu o něm pacient sám neřekne. Nežádoucí interakce pak nemůže pohlídat,“ řekl lékař Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK.

Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost předepisovat všechny léky pacientům elektronicky. Dosud však chybí lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba se nyní projednává ve Sněmovně. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby do záznamu mohli nahlížet zdravotníci s prokazatelným vztahem k danému pacientovi. Podle resortu by každý pacient zároveň měl mít možnost v případě pochybností o bezpečnosti svých dat vyjádřit nesouhlas s nahlížením do svého záznamu.

O možných nežádoucích účincích spojených s interakcí léků se lidé také mohou informovat v on-line poradně Znám své léky, kde na dotazy odpovídají odborníci. Poradna funguje pět let a za tu dobu přijala téměř 50.000 dotazů. Loni se u 41 procent dotazů objevila alespoň jedna interakce, což je narůst proti rokům 2017 (37 procent) i 2016 (33 procent). Zároveň poradna loni evidovala nejzávažnější interakce u 65 dotazů a u jednoho tazatele dokonce 18 potenciálních interakcí najednou.

Lidé by měli dbát na doporučení svých lékařů a číst příbalové letáky k léčivům, které užívají, uvedl Slíva. Zdravotníci zároveň upozorňují, že účinnost léčiv mohou ovlivnit také některé potraviny či doplňky stravy.

22.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv