Nejčastější operací srdce je v současné době aortokoronární bypass, který přemostí zúžené či ucpané srdeční tepny. Na dotaz ČTK to sdělil přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ivan Netuka. Od první operace srdce v Československu uplyne v neděli 30. října 75 let. V nemocnici v Hradci Králové tehdy chirurg Jan Bedrna operoval tepennou dučej, zúženou tepnu plicní

Bypass podle Netuky lékaři využívají v případě, kdy kvůli závažnosti postižení věnčitých tepen není možné jejich průchodnost opravit takzvaným stentem. To je drátěná trubička, kterou například pacientům po infarktu, lékaři vpraví skrze stehenní tepnu do místa zúžení v tepně.

Operace srdce se podle Netuky za poslední dekády výrazně proměnily. „Mnohem častěji operujeme méně invazivně a více přichází ke slovu i použití roboticky asistované kardiochirurgie. Lépe a častěji umíme v současnosti opravit i srdeční chlopně, protože úspěšně zachovaná vlastní chlopeň je vždy lepší než sebelepší náhrada. I zde operujeme v současnosti z minimálně invazivních přístupů,“ popsal.

V podstatě všechny kardiochirurgické operace jsou podle něj život zachraňujícími výkony. Nejakutnější jsou ale po přechozeném a včas neléčeném infarktu, když praskne mezikomorová překážka. Pak je bez okamžité operace riziko úmrtí pacienta nejvyšší. „Z dalších rozpolcení stěny aorty, které vede k poruše prokrvení orgánů a vnitřnímu vykrvácení,“ doplnil.

Řadě onemocnění srdce, které vedou k nutnosti kardiochirurgických operací, se dá podle Netuky předejít prevencí. „Zdravý životní styl a kontrola hodnoty cholesterolu zabraňuje zanášení tepen na srdci, které jinak skončí již zmiňovaným aortokoronárním bypassem,“ uvedl. Neléčený krevní tlak a hrozící zbytnění srdce může přispívat k prasknutí či rozpolcení aorty. „Když se pacient s takovou diagnózou dostane urychleně na specializované pracoviště, je šance na přežití kolem 50 procent,“ dodal.

V České republice je nyní 14 kardiochirurgických pracovišť. Na Klinice kardiovaskulární chirurgie IKEM provedli první bypass v roce 1971 a první transplantaci srdce v roce 1984.

30.10.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv