Česko by mohlo sloužit jako dobrý příklad země s vyváženou a úspěšnou protidrogovou politikou. Do rovnováhy dává léčbu i represi a postihy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Před týdnem se účastnil spolu s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem shromáždění OSN o globální protidrogové politice. Podle ministra se zástupci zúčastněných států shodli na tom, že „válka proti drogám“ a tvrdý postup selhaly.
Závislost/ilustrační foto

O uspořádání shromáždění OSN proti drogám požádaly tři země Latinské Ameriky. Podle ministra výsledkem zasedání byl „ne úplně uspokojivý kompromis“ a je spíš začátkem debaty. Nepodařilo se například prosadit zákaz trestu smrti či přiměřenost trestů, aby nebyly vyšší za držení drog než za vraždu. Za průlom Němeček označil shodu států na tom, že válka s drogami a kriminalizace selhaly a je potřeba od nich ustoupit. Důraz se klade nyní také na vědecké poznatky a monitorování situace.

Česko patří k zemím s nejnižším počtem úmrtí na předávkování na milion obyvatel. Má i velmi nízký počet závislých, kteří se nakazili virem HIV či žloutenkou.

Termín „válka proti drogám“ začaly prosazovat před čtyřmi desetiletími Spojené státy. V roce 1998 přijaly podle Vobořila země plán, že by do deseti let mohl být svět bez drog. Represivní přístup situaci dvojnásobně zhoršil, dodal protidrogový koordinátor. Od roku 2008 přibylo ve světě 40 milionů uživatel drog, jejich počet se zvedl na 246 milionů.

28.4.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv