Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček lékařům na dnešním mimořádném sjezdu České lékařské komory (ČLK) slíbil, že ČSSD na vládě prosadí pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce. S opatřením nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš, kabinet projednávání Němečkova návrhu koncem srpna přerušil.
Konference/ilustrační foto

Prezident komory Milan Kubek na sjezdu vyjmenoval požadavky lékařů, které shrnul do pěti bodů. Němeček poslední z nich, aby komora vykonávala kontrolu personálního vybavení zdravotních zařízení včetně nemocnic, rovnou označil za nereálnou. „Představa, že stát předá kontrolní pravomoci komoře, není reálná,“ uvedl. Brzy by se podle něj mohla začít ozývat advokátní komora, že chce kontrolovat soudy.

Němeček ve svém vystoupení také mírně kritizoval půlroční informační kampaň, ve které komora ve spolupráci s najatou PR agenturou informovala o problémech zdravotnictví. „Já si myslím, že to může oslabit vyjednávací pozici nás všech, co chceme pro zdravotnictví něco prosadit,“ řekl. Několikrát delegátům komory řekl, že se jako lékař cítí být mezi svými, delegáti však potleskem většinou oceňovali spíš kritické výtky směrem k ministrovi.

Řada uskupení podle Němečka eskaluje v období před podzimními krajskými a senátními volbami své požadavky, aby vláda či jiné instituce přistoupily na jejich požadavky. „Považuji to za chybu,“ řekl. Lékaři by podle něj neměli působit tak, že si stále stěžují, například i když dostanou přidáno. „Na podpoře veřejnosti jsme závislí, když ztratíme její podporu, tak už za námi nebude nikdo,“ dodal.

Kabinet Bohuslava Sobotky na problémech zdravotnictví pracuje, ale nemůže za rok nebo dva vyřešit potíže, které se měly začít řešit před 15 nebo 20 lety. „Obávám se, že lékařů nepřibude ani usnesením vlády, ani usnesením ČLK,“ řekl. Podařilo se podle něj hlavně stabilizovat ekonomickou situaci pojišťoven a nemocnic.

22.9.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv