Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku od soboty zakáže návštěvy na všech lůžkových odděleních nemocnice včetně lůžek následné péče. Důvodem je trvalý nárůst počtu respiračních onemocnění v regionu. ČTK o tom dnes informoval personální a marketingový náměstek Jiří Krušina.

Už dříve návštěvy zakázala či omezila některá další zdravotnická zařízení v regionu. Od začátku měsíce platí například ve Slezské nemocnici v Opavě, kde byl zákaz vyhlášen na všech odděleních s výjimkou gynekologicko-porodnického.

„Bedlivě jsme sledovali epidemickou situaci, která se před několika týdny začala zhoršovat v okolních regionech. V současné době i v našem okrese rapidně narůstá počet pacientů s respiračními onemocněními a také pacientů s chřipkou. Vedení nemocnice se po dohodě s krajskou hygienickou stanicí rozhodlo návštěvy v nemocnici i jejích detašovaných pracovištích plošně zakázat. Zákaz platí od této soboty a o jeho zrušení budeme veřejnost informovat,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči Marie Žaloudíková.

Zákaz návštěv je plošný, ale platit budou některé výjimky. „V nemocnici může být doprovod dětí a doprovod na porodnickém oddělení. Povolena je přítomnost otce či doprovodu u porodu. Návštěvy v omezeném počtu, tedy nejbližší příbuzní, smí za hospitalizovanými dětmi a pacienty s omezenou svéprávností. Poslední výjimku tvoří návštěvy pacientů, kteří jsou ve vážném zdravotním stavu. I u těchto výjimek platí povinnost návštěvy mít po celou dobu kryta ústa i nos respirátorem. Návštěva nebude povolena osobám s projevy akutního respiračního onemocnění,“ doplnila Žaloudíková.

Nemocnice zároveň žádá všechny pacienty, kteří mají akutní respirační onemocnění a čeká je plánovaná kontrola či vyšetření, aby si se zdravotníky domluvili náhradní termín a do nemocnice nevstupovali. Zamezí tak riziku přenosu infekce na další pacienty, případně zdravotníky.

Nemocnost v Moravskoslezském kraji vzrůstá od začátku roku. V minulém týdnu připadalo na 100.000 obyvatel 2060 nemocných, nejhorší situace byla na Opavsku. Aktuální data by hygienici měli zveřejnit dnes odpoledne.

(ČTK) 

9.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv