V Moravskoslezském kraji v tomto týdnu výrazně klesl počet lidí s respiračními onemocněními, nemocnost se snížila o 33 procent. Na 100.000 obyvatel aktuálně připadá 1259 případů onemocnění, v minulém týdnu to bylo 1864 nemocných. ČTK to dnes řekl mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.

Nemocnost se snížila ve všech okresech regionu s výjimkou Bruntálska. „Nejvýraznější pokles, o 63 procent, pozorujeme v okrese Nový Jičín, kde nemocnost dosáhla 978 případů na 100.000 obyvatel. Na Opavsku nemocnost klesla o 45 procent, i přes tento pokles se ovšem stále drží na první příčce v nemocnosti v kraji, 1979 případů na 100.000 obyvatel,“ uvedl Kotrla. Jediným okresem s rostoucí nemocností je Bruntál, hygienici tam zaznamenali nárůst o 11 procent. Na 100.000 obyvatel tam je 1564 nemocných. Nejvíce nemocné jsou stále děti předškolního věku.

„Celkový podíl detekce chřipky A klesá a lze se domnívat, že epidemie je na ústupu. V Moravskoslezském kraji kromě dominující chřipky typu A (H1N1) cirkulují také adenoviry. Byť se epidemiologická situace zlepšuje, doporučujeme dodržovat hygienické zásady,“ uvedl Kotrla.

Hygienici stále apelují na lidi s příznaky akutního respiračního onemocnění, aby byli ohleduplní vůči pacientům v nemocnicích či lidem v domovech pro seniory a odložili jejich návštěvu. „Pro tyto lidi chřipkové onemocnění přestavuje riziko závažných komplikací,“ doplnil Kotrla.

Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali pět závažných případů chřipky vyžadujících hospitalizaci na JIP a ARO. Šlo o čtyři neočkované muže z okresů Bruntál, Karviná, Nový Jičín a Opava a neočkovanou ženu z Ostravska, která onemocnění podlehla.

V tomto týdnu hygienici zaznamenali 37 případů onemocnění koronavirem, šlo o 19 žen a 18 mužů. Před týdnem jich bylo 54.

(ČTK) 

23.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv