Neoriginální, takzvané generické léky ušetřily podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF), která sdružuje jejich výrobce, českému zdravotnictví za deset let asi 136 miliard korun. Výkonný ředitel asociace Martin Mátl to dnes řekl na tiskové konferenci ve výrobním závodě firmy Zentiva. Generická léčiva mohou farmaceutické firmy vyrábět poté, co jejich původním výrobcům vyprší patentová ochrana. Zpravidla to trvá několik let.
Léky/ilustrační foto
Úspory přinesly podle Mátla zejména léky na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, psychická onemocnění, mozkové příhody a nemoci srdce. „Dvě třetiny denních dávek, které užívají čeští pacienti, jsou generika. Jedná se asi o třetinu výdajů ze zdravotnického systému,“ dodal Mátl.

Ředitel Zentivy Patrick Aghanian novinářům řekl, že bez generických léčiv by nebyl možný ani pokrok ve vědě v oblasti farmacie. „Generika nedělají inovativní medicínu, ale díky finančním úsporám umožňujeme vládám starat se o zdraví svých občanů. Jsme přesvědčeni, že bez generik by zdravotní systémy nemohly být udržitelné,“ dodal.

Například lék klopidogrel, který se používá jako prevence srdečních příhod a je hrazený z veřejného zdravotního pojištění, stál v roce 2009 pro jednoho pacienta podle Mátla asi 14.000 korun za rok a léčilo se jím kolem 14.000 pacientů. Celkově tak za něj bylo vydáno přes 202 milionů korun. Po zavedení generika cena klesla na asi 5200 korun ročně a dál klesala, zatímco počet pacientů stoupal. Loni ho užívalo kolem 76.000 lidí, náklady na rok byly kolem 1200 korun. Celkově tak léčba stála asi 98 milionů.

Generická léčiva vyrobená v Česku se vyvážejí do celého světa. Na území ČR vyrábějí firmy Angelini, BB Pharma, Glenmark, Omega Pharma, Teva, ÚJV Řež a Zentiva. Loni vyvezly léky za 10,8 miliardy korun, mimo EU za 6,6 miliardy. Vývoz tvoří asi 42 procent jejich tržeb. Firmy zaměstnávají přímo přes 4000 lidí, zprostředkovaně generují přes 7500 pracovních míst. Do veřejných rozpočtů loni odvedly asi 1,8 miliardy korun, což je asi 60 procent celého farmaceutického průmyslu v Česku. Celková hodnota farmaceutického trhu je asi 52 miliard.

25.9.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv