Od složení ústavního slibu nové belgické vlády uplynul jen týden a kabinet premiéra Charlese Michela se už stal terčem mediální kritiky. V jejím středu se ocitla nová ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková, přestože podle televize VRT patří k nejschopnějším politikům v zemi. Problémem není její politický program, ale nadváha.

Maggie De Block – belgická ministryně zdravotnictví. Zdroj: Wikipedia.org, autor Tim Lambrechts (Quasium)

Maggie De Block – belgická ministryně zdravotnictví. Zdroj: Wikipedia.org, autor Tim Lambrechts (Quasium)

De Blocková se stala členkou koaličního kabinetu, který po složitém, pět měsíců trvajícím vyjednávání premiér Michel sestavil. Spíš než její jmenování ministryní překvapil belgická média rezort: objemná ministryně s váhou 128 kilogramů podle kritiků reklamou na zdravý životní styl rozhodně není.

Nová šéfka rezortu veřejného zdraví patří k nejpopulárnějším belgickým politikům, žebříčky preferencí jí dokonce přisuzují první místo. Podle mnohých komentátorů by někdy v budoucnu mohla myslet i na post předsedkyně belgické vlády. V zemi, kde s nadváhou bojuje 47 procent obyvatel, ale její nynější jmenování vyvolalo údiv.

Podle televize VRT je kvůli své váze nekompetentní. Političku s rubensovskými rozměry prý nikdo v čele ministerstva zdravotnictví nemůže brát vážně. Jejím úkolem v nové funkci bude přece i propagace zdravé výživy a boj s epidemií obezity, připomněla televize.

De Blocková argumentuje svou nespornou zkušeností v politice, ministerský úřad zastávala i v dřívějších belgických vládách. Pětadvacet let svého života působila navíc jako lékařka. „Jsem si vědoma, že nejsem žádná modelka,“ uvedla De Blocková na svou obranu. „Důležité ale je to uvnitř, nikoli obal“.

18.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv