Vývoj ve zdravotnictví, zejména schvalování stavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, kterou prosadil lidovecký hejtman Jiří Čunek, bylo jedním z hlavních témat končícího volebního období krajské samosprávy ve Zlínském kraji. Zatímco podle Čunka je výstavba nové nemocnice výhodnější než rekonstrukce a dostavba areálu zlínské nemocnice, jeho kritici z řad opozice i koaličních partnerů mu vyčítají způsob, jakým prosadil projekt, který v plánu nebyl. Obávají se finanční náročnosti, dopadu na fungování dalších nemocnic i toho, zda kraj bude mít dost peněz na další investice.

Souhlas se stavbou nemocnice tak bude jedním z hlavních témat podzimních krajských voleb, kritici projektu také sbírají hlasy pro vypsání krajského referenda o nové nemocnici.

Podle hejtmana se za čtyři roky podařilo zlepšit hospodaření ve čtyřech krajských nemocnicích. „Všechny dosahují kladného hospodaření, pracují tedy se ziskem. Z tohoto zisku umořujeme dluh, který byl v roce 2016 v těchto nemocnicích přes 400 milionů korun,“ uvedl hejtman. V minulých letech se dostavěly dva velké objekty v Uherskohradišťské nemocnici, také interna ve Vsetínské nemocnici. „Hlavním problémem je současný stav Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, která zabezpečuje služby pro celý kraj v oborech onkologie, onkogynekologie, neurochirurgie a jiné. Měla se celá rekonstruovat, ale zastupitelstvo přistoupilo na to, že budeme stavět nemocnici novou, čili to je hlavní téma, které v budoucnu bude řešit. Zároveň jsme se rozhodli, že zrekonstruujeme nemocnice v Kroměříži a Vsetíně, čímž v kraji budeme mít jednu nemocnici novou a ostatní plně zrekonstruované,“ uvedl Čunek.

Podle opozičního zastupitele a krajského předsedy Strany soukromníků Michala Dvouletého vedení kraje v oblasti zdravotnictví selhalo. „Své selhání zakrývá pohádkou o nové nemocnici. Namísto starostlivosti o pacienty a zdravotníky se řeší cihly a beton. Namísto posílení dostupnosti zdravotní péče v jednotlivých okresech řeší koncentraci výkonů do Zlína, sloučení všech nemocnic do jedné a vytvoření jednoho obřího molochu připomínajícího Krajský ústav národního zdraví z totalitní minulosti,“ uvedl Dvouletý. Budoucí vedení hejtmanství by podle něj mělo vystavět novou budovu interny v areálu Krajské nemocnice ve Zlíně, zachovat autonomii okresních nemocnic a zlepšit komunikaci hejtmanství s lékaři, sestrami i nemocničním personálem.

19.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv