Desítky klientů VZP dostanou ročně šanci na další život díky transplantaci srdce. Za posledních deset let jich tento výkon podstoupilo 437 a částka, kterou za to pojišťovna zaplatila, přesáhla 485 milionů korun. Nejstarší člověk s transplantovaným srdcem v Česku je rovněž klientem VZP – nový orgán dostal v roce 2005, kdy mu bylo 74 let. Od té doby žije aktivním životem a letos je mu 85 let.

Tlukot srdce/ilustrační foto

VZP zveřejňuje data o počtu transplantací při příležitosti Světového dne srdce, který připadá na čtvrtek 29. září.

Důležitý je ale nejen počet transplantací, ale i to, že se díky novému srdci výrazně prodlužuje život pacientů a zvyšuje se jeho kvalita. Zlepšení pozoruje nemocný již v prvních dnech po operaci. Rekonvalescence postupuje rychle, už v prvních týdnech se nemocný vrací k normálnímu životu.

Průkopníkem transplantací je v Česku pražský IKEM. První srdce zde transplantovali již před třiceti lety, 31. ledna 1984. Pacient s ním žil třináct let a zemřel v roce 1997. VZP si je vědoma významu tohoto unikátního specializovaného pracoviště – např. v roce 2013, kdy na zdravotnictví dolehly největší restrikce způsobené hospodářskou krizí, nastavila pojišťovna pro IKEM výrazně vyšší úhrady, než jaké stanovila úhradová vyhláška. IKEM měl díky tomu na péči o klienty VZP k dispozici 253 milionů, zatímco podle vyhlášky by to bylo jen 108 milionů korun.

Vůbec první transplantaci srdce provedl v roce 1968 tým profesora Karola Šišky v Bratislavě. Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin. Od té doby udělal celý obor obrovský skok vpřed a Česká republika se zařadila mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týče počtu transplantací srdce na milion obyvatel.

Může vás zajímat
• První experimenty s přenosem srdce byly provedeny před více než 100 lety
• První transplantaci srdce provedl v prosinci 1967 Christiaan Barnard v Jižní Africe
• V posledních letech se ve světě transplantuje kolem 5500 srdcí ročně
• Operace trvá obyčejně 3-4 hodiny
• Srdce dárce nesmí být ponecháno mimo tělo bez oběhu déle než 4-5 hodin

25.9.2016

zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna


Další články

Na přehled všech zpráv