Nová úprava plateb zdravotních pomůcek má lidem ušetřit stovky milionů korun na spoluúčasti. Více jich bude bez doplatků. Finanční dopad do systému zdravotního pojištění má být ale menší díky pravidelnému snižování cen a dohodách o nejvyšší ceně. Vyplývá to z návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou ve středu projedná vláda. Předchozí úpravu zrušil Ústavní soud, novou je třeba přijmout do konce roku.

Zdraví/ilustrační foto

Zrušený zákon stanovil úhradu 75 procent ceny nejméně ekonomicky náročné varianty, kterou stanoví zdravotní pojišťovny. Senátoři ho napadli u ÚS, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Podle senátorů to zasahovalo do práv pojištěnců i výrobců pomůcek.

Nově si základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. „Zdravotnické prostředky vstupují do systému transparentním způsobem, který je založen na principu ohlášení a následném přezkoumání správnosti zařazení do úhradové skupiny. Tento postup nenarušuje nijak obsah práva na podnikání, což bylo rovněž předmětem kritiky Ústavního soudu,“ píše se v materiálu, kterým se bude zabývat vláda.

Peníze, které lidé ušetří, bude nově hradit stát. „Tato částka bude nově součástí výdajů veřejného zdravotního pojištění, nicméně s ohledem na výsledky projednávání návrhu členění úhradových skupin a nastavení limitů úhrady dojde k úsporám systému v přibližně shodné výši,“ uvádí dále dokument.

Zařazování nových prostředků budou navrhovat přímo jejich výrobci, stát bude řešit jenom chyby, na které mohou upozornit zdravotní pojišťovny, konkurenti nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo počítá s tím, že jich budou nejvýše jednotky procent. Počítá se s přechodným obdobím v délce devíti měsíců na zavedení systému.

Úspory si resort slibuje od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií. Zákon umožňuje uzavřít takzvanou dohodu o nejvyšší ceně pojišťovny s dodavatelem, který garantuje snížení ceny a pokrytí aspoň poloviny trhu. SÚKL pak může podle dohody snížit ceny v celé kategorii.

Zdravotní pojišťovny mohou také požádat SÚKL o vypsání cenové soutěže. Půjde o elektronickou aukci, která bude platná v případě, že se v ní podaří cenu kategorie snížit aspoň o deset procent a přihlásí se do ní aspoň tři dodavatelé. V případě individuálně připravovaných zdravotnických prostředků, jako jsou například protézy končetin, zaplatí pojišťovny 75 až 99 procent ceny.

SÚKL počítá pro agendu zdravotnických prostředků se zřízených 25 nových pracovních míst, která budou stát asi 18 milionů korun ročně. Na zavedení systému počítá s přibližně sedmi miliony korun. Dalších pět milionů navíc bude potřebovat ministerstvo zdravotnictví.

Zdravotnickými prostředky se rozumí široká škála výrobků od obvazů a vatových tamponů, přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky, naslouchátka a vozíky pro handicapované.

6.6.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv