Brno 15. ledna (ČTK) – Výstavba Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče v brněnském Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) potrvá do prosince 2025, následující rok se oba pavilony otevřou veřejnosti. Umožní zvýšit kapacitu ústavu, který se ročně stará o 80.000 pacientů, řekl dnes při slavnostním poklepání základních kamenů premiér Petr Fiala (ODS). Rozšíření areálu na Žlutém kopci vyjde na miliardu korun, 826 milionů půjde z Národního plánu obnovy, zbytek pokryjí peníze ze státního rozpočtu.

„Věřím, že nepřeháním, když říkám, že oba nové pavilony mnoha lidem zachrání život,“ uvedl Fiala. Masarykův onkologický ústav je největší onkologické pracoviště v Česku. „Je to mimořádně důležité pracoviště, které má v našem zdravotnickém systému dlouhodobě významné a specifické místo. Nová centra umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty, stejně jako ty zaměřené na účinnější prevenci nádorových onemocnění,“ řekl premiér.

Stavba Centra inovativní a podpůrné péče začala před koncem loňského roku. Vznikne na Vaňkově náměstí, naváže na nynější Švejdův pavilon. „Dostavba přinese nové prostorové kapacity pro Centrum prvního kontaktu, Centrum klinického hodnocení, Centrum podpůrné péče a Edukační centrum. Podpůrnou péči dnes máme roztříštěnou na vícero místech ústavu, pacienti musí chodit po budovách, najednou bude vše v jednom patře. Také rozšíříme klinická hodnocení, tedy výzkum, což znamená, že se k pacientům dostanou dříve léky, které jsou nyní v testování,“ sdělil ředitel MOÚ Marek Svoboda.

Centrum onkologické prevence bude na místě bývalé transfúzní stanice v Tomešově ulici. Vytvoří podmínky pro posílení všech nynějších programů onkologické prevence, současně vzniknou kapacity pro nové programy a klinický výzkum. Centrum s posluchárnami zapojí ústav do pregraduálního i postgraduálního vzdělávání odborníků i laické veřejnosti. Celá nová infrastruktura umožní zavést program podpůrné péče o onkologické přeživší.

MOÚ podle Svobody potřebuje zvýšit kapacitu stávajících preventivních programů a připravit se na nové. „Ústav aktuálně dělá ročně přes 50.000 preventivních vyšetření, díky centru by se kapacita měla zvýšit o 20 procent. Čekací doby se podle programu pohybují od několika týdnů po měsíce,“ sdělil. Nová budova vedle navýšení kapacit umožní oddělit onkologické pacienty od zdravých lidí. „Onkologičtí pacienti se nebudou setkávat s lidmi, kteří jdou na preventivní vyšetření a jsou nějak nemocní a ani o tom třeba neví, takže to zvýší i bezpečnost našich pacientů. Druhá věc je, že se zdraví lidé bojí chodit do nemocnic. Když bude samostatné centrum se samostatným vstupem, myslím, že tahle bariéra odpadne,“ doplnil.

Svoboda předpokládá, že Centrum inovativní a podpůrné péče nabídne devět nových pracovních míst v klinickém výzkumu. Ve druhé budově bude třeba přibližně 30 nových zaměstnanců. Ne všichni ale musí mít zdravotnické vzdělání. Mohou tam pracovat třeba lidé, kteří poradí se stravováním, řekl ředitel.

Dostavba má také přinést kapacity pro parkování, kterých je v areálu dlouhodobě nedostatek. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) dnes řekla, že město by letos na stavbu mělo dostat stavební povolení. Vybudování domu vnímá jako splacení dluhu za to, co všechno ústav pro obyvatele Brna dělá. MOÚ je podle ní také institucí, která Brnu dělá tu nejlepší reputaci, a to v Česku i ve světě.

Fiala doplnil, že onkologie dlouhodobě patří mezi priority českých vlád bez ohledu na politické složení. Z Národního plánu obnovy je na onkologii vyčleněno zhruba 12 miliard korun, řekl. Loni na podzim začala stavba Českého onkologického institutu – Motolského onkologického centra v pražské Fakultní nemocnici Motol. Stavba za 4,5 miliardy korun je dotovaná z Národního plánu obnovy, z peněz EU jde přes 3,7 miliardy korun.

15.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv