Nové vedení pražské Nemocnice Na Bulovce pracuje na zajištění transparentnosti hospodaření. Reviduje neuzavřené smlouvy a v září přerušilo tendr na úklid za 150 milionů korun. Nemocnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Audit, který zadalo ministerstvo zdravotnictví, o němž resort dnes informoval, ukázal, že nemocnice zadala v letech 2016 a 2017 bez veřejného vypsání tendru zakázky za 800 milionů korun.

Kontrola/ilustrační foto

Nemocnici vede od začátku září Jan Kvaček, jenž dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. Bývalý ředitel František Novák skončil v červenci kvůli svému trestnímu stíhání za manipulaci veřejných zakázek. Nemocnici vedl od ledna, kdy ministr zdravotnictví odvolal tehdejší ředitelku Andreu Vrbovskou kvůli podezření na vliv lobbistických skupin. I Vrbovská byla obviněna kvůli nemocničním zakázkám.

„Zajištění transparentních nákupů veškerého zdravotnického materiálu, léků, stejně jako objednávání služeb je pro nás priorita,“ uvedl v prohlášení k výsledkům kontroly Kvaček. Nemocnice je podle něj vázaná velkým množstvím smluv, které lze vypovědět jen za konkrétních podmínek. „Ty, které jsou vypověditelné bez důvodu, revidujeme a některé z nich budeme v krátké době vypovídat,“ dodal.

Některé služby se bude podle Kvačka nemocnice snažit zajistit sama. Pod novým vedením nemocnice vypsala otevřené veřejné zakázky na dodávky cytostatik, antivirotik a kontrastních látek za 128 milionů korun. Připravuje další tendry na dodávky léků a přístrojů v řádech desítek milionů korun.

Audit ukázal, že nemocnice chybně zadávala zakázky na léky a ortopedické implantáty. Podle kontrolorů zakázky získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka, implantáty dodávala podle médií firma spojená s přednostou ortopedického oddělení. Ministerstvo podalo trestní oznámení. Další státní nemocnice mají do konce listopadu zhodnotit své smlouvy z minulosti.

22.10.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv