Nový mamograf s 3D technologií, který pracuje v nemocnici v Novém Městě na Moravě od začátku března, umožňuje větší záchyt nádorů prsu. Tamní lékaři už na přístroji, který patří mezi nejmodernější v Česku, vyšetřili kolem 900 žen. Informace poskytl primář radiologického oddělení Aleš Bílek.

Rakovina prsu/ilustrační foto

„Kvalita, komfort, větší možnosti záchytu nádoru prsu a větší možnosti v diagnostice podezřelých lézí,“ vyjmenoval Bílek hlavní přednosti nového mamografu v porovnání s původní technikou.

Nový mamograf poskytuje lékařům ostřejší obraz, pacientky dostávají ve srovnání se starší technikou nižší dávku záření. Přístroj zároveň lékařům umožňuje zavést jehlu přímo do tkáně podezřelé z nádoru a odebrat materiál k histologickému vyšetření. Přístroj provede 12 až 25 expozic, takže získá snímky prsu v několika řezech. Ty jsou převedeny do digitálního obrazu, který pak dokáže zobrazit prs mnohem detailněji.

Mamograf stál 8,6 milionu korun s DPH. Cena byla vysoutěžena pomocí elektronické aukce. Kromě dodávky přístroje zahrnuje také kompletní servis po dobu osmi let. Podle ředitelky novoměstské nemocnice Věry Palečkové je v ČR pouze pět pracovišť s 3D mamografií s tomosyntézou, která zvyšuje záchyt nádorů prsu o 30 až 40 procent.

Radiologické pracoviště novoměstské nemocnice má od roku 2002 akreditaci k provádění mamografického screeningu nádoru prsu. Ročně tam lékaři vyšetří 8500 pacientek, z toho 8000 pro screening karcinomu prsu. Za rok odhalí 30 až 40 karcinomů. Podle vedoucí lékařky mamografického pracoviště Ireny Hladké se screeningu na Vysočině účastní 70 procent žen, což je mezi kraji nejvíc v republice. Podle Bílka je na Vysočině tak dobré pokrytí mamografy, že limitující není průchodnost přístrojů, ale pouze nezájem pacientek.

31.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv