První úmrtí na nemoc COVID-19 způsobovanou novým koronavirem mimo Asii ohlásila o víkendu Francie, kde zemřel čínský turista. Virus má nejvíce obětí v pevninské Číně, kde podle poslední oficiální statistiky zemřelo do soboty 1662 osob. K dosavadním čtyřem úmrtím mimo ni – v Japonsku, Hongkongu, který je zvláštní čínskou správní oblastí, na Filipínách a ve Francii – přibyl první mrtvý na Tchaj-wanu. Roste také počet osob nakažených novým typem koronaviru. V pevninské Číně přesáhl v sobotu hranici 68 000 lidí.
Virus/ilustrační foto
První obětí nemoci COVID-19 v Evropě a mimo Asii vůbec je 80letý čínský turista. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, odkud se nový typ koronaviru začal šířit. V izolaci v pařížské nemocnici s ním byla i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav je už ale dobrý a brzy by mohla nemocnici opustit.

Na Tchaj-wanu podlehl nemoci vyvolávané novým koronavirem 61letý muž. Podle ministra zdravotnictví necestoval v nedávné době do zahraničí, pracoval ale jako taxikář a jeho klienti pocházeli hlavně z pevninské Číny, Hongkongu a Macaa. Muž navíc trpěl cukrovkou a hepatitidou B. Nákaza se projevila také u další osoby z taxikářovy rodiny. Úřady se nyní usilovně snaží zjistit kontakty zemřelého a najít zdroj nákazy.

V pondělí začnou příslušné tchajwanské úřady testovat všechny pacienty vykazující symptomy spojené s novým koronavirem, které v nedávné době cestovaly do zahraničí. Tchaj-wan zakázal vstup do země lidem z Číny a cizincům, kteří nedávno Čínu navštívili, pozastavil také většinu letů do destinací v Číně. Mnoho škol navíc prodloužilo novoroční prázdniny až do konce února ve snaze potlačit šíření viru.

Přítomnost viru prokázaly testy také u dalších 70 lidí na palubě výletní lodi Diamond Princess, kotvící od začátku února v karanténě v jokohamském přístavu. Ze 3700 cestujících a členů posádky dosud japonští zdravotníci stihli otestovat 1219 lidí, přítomnost nového koronaviru se prokázala u 355 z nich. Řada zemí se rozhodla evakuovat své občany.

Spojené státy v sobotu oznámily, že pro zhruba 380 Američanů vyšlou speciální evakuační letouny, které mají dorazit do Japonska ještě dnes. Po příletu do USA bude evakuované čekat povinná čtrnáctidenní karanténa.

Podle agentury Kjódó se chystají letadla k evakuaci svých občanů vyslat také Kanada a Hongkong. Kanaďanů je na lodi 255, obyvatel Hongkongu asi 330. K evakuaci svých občanů z lodi se rozhodla i Jižní Korea, oznámil v neděli její ministr zdravotnictví.

Vyslání letadla do Japonska oznámil také italský ministr zahraničí Luigi Di Maio. Na palubě výletní lodi je 35 Italů, 25 z toho jsou členové posádky, včetně kapitána. Datum evakuačního letu ještě nebylo stanoveno.

Je nemožné předpovídat, jak se vyvine nynější epidemie nového koronaviru, řekl v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Má obavu z toho, co by koronavirus způsobil v zemi s méně rozvinutým zdravotnictvím, než má Čína, která je nejpostiženější zemí. Na výskyt nového koronaviru musejí být podle něj připraveny všechny země.

16.2.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv