Nový zákon o veřejném zdravotním pojištění chce ministerstvo zdravotnictví připravit do konce roku 2019. Měl by řešit i problematiku vysoce inovativních léků (VILP). Přijetí vyhlášky, která měla zpřísnit systém jejich zavádění, připravené minulým vedením ministerstva, současný ministr Adam Vojtěch zastavil. Vojtěch je součástí vlády Andreje Babiše, která nezískala důvěru sněmovny a ve středu se očekává její demise.

Zákon/ilustrační foto

„Z mého pohledu tato vyhláška, kterou připravilo předchozí vedení ministerstva, nepřináší systémové řešení a vedla by k omezení dostupnosti vysoce inovativních léčivých přípravků,“ řekl ministr. Ministerstvo zdravotnictví před ním ve vládě Bohuslava Sobotky vedl Svatopluk Němeček a po něm Miloslav Ludvík.

Přijetí novely vyhlášky by podle Vojtěcha mělo negativní dopad na vstup nových léčiv na český trh, protože by musela splnit přísnější kritéria, která vyhláška stanoví. Ušetřit se tím mělo asi 2,5 miliardy korun ročně. Ministerstvo proto zahájí přípravu novely zákona, která by řešila stanovování cen a úhrad léků z veřejného zdravotního pojištění komplexně tak, aby se nové léky dostaly k pacientům co nejrychleji.

V současné době tyto nové léky proplácejí zdravotní pojišťovny ve zvláštním režimu. Na první dva až tři roky jim Státní ústav pro kontrolu léčiv stanoví dočasnou úhradu, poté znovu vyhodnotí jejich účinnost a úhradu buď potvrdí nebo zamítne. Tyto léky patří mezi nejdražší, které zdravotní pojišťovny proplácejí, a náklady na tuto centrovou péči rostou v desítkách procent ročně, přestože je čerpá méně než procento občanů.

Centrové léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. U jednoho pacienta stojí až miliony korun ročně, letos se počítá s náklady asi 16,5 miliardy korun, což je přibližně o 10 procent víc než v loňském roce.

Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly být zhruba 289 miliard korun.

23.1.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv