Ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) je Evžen Machytka, který byl po únorovém odvolání bývalého ředitele, někdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD, Svatopluka Němečka pověřen řízením tohoto zdravotnického zařízení. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch dal Machytkovi přednost před lékařem Jiřím Havrlantem, který rovněž v minulém týdnu uspěl ve výběrovém řízení. Podporovala ho Ostravská univerzita, s jejíž Lékařskou fakultou nemocnice spolupracuje. Své rozhodnutí oznámil Vojtěch po dnešní návštěvě FNO.

Nemocnice/ilustrační foto

Ministr uvedl, že k zásadním úkolům nového ředitele patří stabilizace personální situace, řešení vztahů s Lékařskou fakultou, dořešení auditů v nemocnici a z nich vyvození případných důsledků a rozvoj nemocnice.

„Udělám maximum proto, aby nejenom tyto úkoly a priority byly splněny,“ řekl Machytka. Dodal, že pro něj vždy na prvním místě bude spokojený pacient, kterému bude poskytnuta kvalitní péče.

Ministr uvedl, že v tajném hlasování dostali Machytka i Havrlant shodně devět hlasů. „Seznámil jsem se se závěry a konzultoval jsem to i s některými členy komise a především s předsedou (náměstkem ministra Romanem Prymulou), který nakonec dal své stanovisko jakožto předsedy. To je také standardní postup, pokud je vyrovnaný počet hlasů tak, že rozhoduje hlas předsedy a jeho doporučení,“ uvedl Vojtěch. Dodal, že předseda komise jednoznačně doporučil jmenovat Machytku. „Doktor Machytka má větší zkušenosti, pokud jde o vědu, pokud jde o oblast mezinárodních zkušeností, kdy působil ve spolupráci s lékaři z Harvardu a z dalších špičkových pracovišť. Jedna z nepominutelných skutečností byly i jazykové schopnosti, kdy bohužel pan doktor Havrlant tyto plně nevykazoval,“ uvedl Vojtěch.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata nepovažuje rozhodnutí ministra za šťastné. „Vzhledem k průběhu a výsledku výběrového řízení a nedobré situaci ve fakultní nemocnici nepovažuji rozhodnutí pana ministra za šťastné, nicméně je to jeho právo i zodpovědnost. Nezbývá než věřit, že nový ředitel splní svoje sliby a zlepší spolupráci s Lékařskou fakultou a zachová se korektně i ke svým oponentům,“ řekl Lata.

Spolu s příchodem Machytky se na Chirurgickou kliniku vrátil jako sekundární lékař i její někdejší přednosta Pavel Zonča, který byl dřív i děkanem Lékařské fakulty a po svém odvolání je s univerzitou ve sporu. Spletitou personální situaci v nemocnici provázejí kontroverze. Objevily se informace o rušičkách odposlechu v kanceláři ředitele či nepovolené léčbě onkovakcínami, kterou prošetřuje policie. Proti Machytkovi i Zončovi se postavila část lékařů Chirurgické kliniky, jiní Machytku podpořili. Vojtěch dnes uvedl, že se s Machytkou dohodl na tom, že Zonča nebude aspirovat na přednostu kliniky, na níž bude vypsáno výběrové řízení.

Nemocnice má téměř 3300 zaměstnanců. Loni hospitalizovala 44.966 pacientů a provedla 611.853 ambulantních vyšetření.

Pětačtyřicetiletý Machytka vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici působí od roku 1998, v letech 2010 až 2017 působil jako odborný asistent Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Jako lékař se zaměřuje na gastroskopii, kolonoskopii nebo endoskopickou léčbu obezity. Absolvoval několik odborných stáží v cizině, například v USA, Španělsku či Itálii. Je členem odborných společností. Má dvě děti, k jeho zálibám patří sport, cestování a vaření. Ovládá čtyři jazyky – angličtinu, ruštinu, němčinu a polštinu.

25.4.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv