Američtí vědci chtějí vytvořit databázi vzorků DNA získaných od milionu lidí, od jejichž analýzy si slibují lepší pochopení vzniku lidských nemocí a úspěšnější vývoj geneticky cílených léků. Plán ve Washingtonu oznámil veřejnosti prezident Barack Obama. Genetické vzorky budou vědci získávat od dobrovolníků.
Databáze by měla obsahovat vzorky ze všech vrstev americké populace – zdravých i nemocných, mužů i žen, starých i mladých. Experti chtějí s jejich pomocí testovat, jak jednotlivé genetické varianty zakódované v lidském organismu ovlivňují lidské zdraví a průběh nemocí. Na základě těchto výzkumů chtějí vyvíjet léky pro individualizovanou léčbu pacientů.
Během dosavadních genetických studií bylo už v USA shromážděno několik set tisíc vzorků a iniciátoři akce doufají, že získat rovný milion nebude velký problém. „Tento výzkum nám dá obrovskou možnost dosáhnout dosud nebývalých lékařských objevů,“ prohlásil Obama. Prezident nepochybuje, že řada z nich bude bezprostředně zachraňovat životy.
Krátkodobým cílem je podle Francise Collinse z Národního ústavu zdraví (NIH) úspěšnější léčba rakoviny. Dlouhodobým pak nalezení metod pro individuální přístup k léčbě pacientů s řadou dalších chorob. Důraz na léčbu rakoviny dávají vědci proto, že individualizovaná léčba této nemoci zaznamenala už řadu dobrých výsledků.
Z rozpočtu pro příští rok chce Obama na ambiciózní výzkumný program uvolnit 215 milionů dolarů (5,3 miliardy korun). Částku 130 milionů dostanou vědci z NIH a 70 milionů z amerického Národního onkologického ústavu. Financování pamatuje i na zajištění ochrany privátních údajů osob, jejichž genetický materiál bude do databáze zařazen.
Podle agentury Reuters mají už nyní američtí vědci k dispozici DNA od 200.000 válečných veteránů zařazených do speciálního lékařského programu. Dalších 300.000 vzorků má NIH od pacientů postižených šedým zákalem, cukrovkou, demencí nebo jinými chorobami.
2.2.2015zdroj: ČTK