Přes 1,5 milionu Češek a Čechů trpí obezitou, která je ohrožuje na životě. Kila navíc má 80 procent diabetiků, 65 procent pacientů s ischemickou chorobou srdeční a přes polovinu lidí s vysokým tlakem. Pokud zhubnou, zlepší se i jejich zdraví. Pro ty, kdo to nedokážou úpravou jídelníčku a navýšením pohybu, je podle Pavla Beňa z oddělení všeobecné chirurgie Nemocnice Na Homolce prakticky jedinou dlouhodobě účinnou metodou bariatrická operace. Při té se buď zmenší objem žaludku nebo se oddělí trávicí šťávy od potravy.
Název vychází z řeckého slova bari, těžký. Cílem je vyléčit obezitu i přidružené choroby. „K operaci jsou indikováni pacienti, kteří se léčí například s kardiologickými či neurologickými problémy plynoucími z jejich obezity,“ upřesnil Beňo. Úspěšná operace zlepší stav až 90 procent diabetiků, upraví se i vysoký tlak, dna či ortopedické poruchy.
„Kandidátem bariatrického výkonu je spolupracující nemocný s obezitou 3. stupně, kdy index tělesné hmotnosti BMI je 40 a více, nebo s obezitou 2. stupně, BMI 35 až 40, a s komplikujícími chorobami jako je vysoký tlak či cukrovka,“ řekl primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce Milan Čech.
Bariatrickiou operaci hradí zdravotní pojišťovny. Nejstarším typem je bandáž žaludku, který se stáhne silikonovým kroužkem, tím se omezí prostor pro přijatou potravu. Pacient se dříve cítí nasycen. Bandáž ale dokážou někteří „přejíst“, nebo žaludek může prasknout. V Nemocnici Na Homolce proto od tohoto typu operací ustoupili.
Hojně užívaná je rukávová resekce, při ní se odoperuje podstatná část žaludku a ponechá se část úzká jako trubice či rukáv. Chirurgicky se odstraní až 80 procent žaludku, tím klesne tvorba hormonu ghrelinu zodpovědného za pocit hladu. Pacient méně jí a hubne bez většího hladu.
Při bypassové operaci se zmenší žaludek, tím i množství potravy, které se do něj vejde, a současně se provede bypass, neboli obejití části tenkého střeva. V délce 1,5 až dva metry se vyřadí z procesu trávení a vstřebávání potravy. Organismus tak vstřebává méně kalorií a živin.
Chirurgickou léčbu obezity nemůže podstoupit ten, kdo nechce dodržet dlouhodobá omezení a sledování v ambulancí, trpí depresí či bulimií. Lidé závislí na alkoholu či drogách musejí alespoň dva roky abstinovat. Těhotné obézní ženy musejí počkat, až porodí a ukončí kojení. Operovat nelze ani lidi s rakovinou, nejdříve pět let po vyléčení zhoubné nemoci.
31.3.2015zdroj: ČTK