Očkování proti žloutence typu A a B je považováno za tzv. cestovatelský základ a doporučuje se při cestách za exotikou, ale i po Evropě. Virus žloutenky je velice odolný a navíc vysoce infekční, takže se jím může nakazit kdokoliv. Ochranu proti oběma typům žloutenky poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult, která je do konce června dostupnější s 20% slevou na každou dávku na úrovni výrobce. Plánujete-li dovolenou a chcete se na ni vydat s pocitem  jistoty, informujte se nejen o zdravotní prevenci na serveru www.bezpecnadovolena.cz.

Dovolená/ilustrační foto

Žloutenky typu A a B patří mezi virová onemocnění napadající jaterní tkáň. K přenosu žloutenky typu A dochází fekálně-orální cestou. Znamená to, že virus se z organismu vylučuje stolicí a může být přenesen z osoby na osobu přímo např. špinavýma rukama či nepřímo požitím kontaminovaných potravin, nápojů nebo kontaktem s dalšími znečištěnými předměty (držadla v dopravních prostředcích, madla vozíků, bankovek, apod.). Člověk se tedy může nakazit prakticky kdekoliv, a to nejen v  exotických destinacích, ale i v Evropě či u nás. Virus žloutenky typu A je velmi odolný. Na infikovaném předmětu přežije bez problémů i několik týdnů.

Pro žloutenku typu B je charakteristický přenos tělními tekutinami. Často se infekce šíří při nechráněném sexuálním styku. K nákaze stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve nemocného nebo chronického nosiče viru, ke kterému může dojít v kosmetických salónech (pedikúra, manikúra, tetování a piercing), při zubních ošetřeních či lékařských zákrocích.

Spolehlivou prevencí proti nákaze žloutenkou typu A a B je očkování. To se doporučuje nejen při cestách za exotikou, ale i po evropských státech, a je považováno za tzv. cestovatelský základ. Ochranu poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult, která se očkuje ve třech dávkách. Dokončené očkovací schéma chrání dlouhodobě.

20.5.2015

zdroj: AMI Communications


Další články

Na přehled všech zpráv