Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo do nemocnic po celé Evropě převezeno více než 3000 ukrajinských pacientů. Informovala o tom dnes delegace Evropské unie na Ukrajině. Pravidelné evakuace chronicky nemocných či zraněných Ukrajinců koordinuje právě Evropská unie. Jednou ze zemí, kam pacienti směřují, je i Česká republika.

Evakuace probíhají prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany EU. V jeho rámci může každá země na světě požádat o pomoc, pokud určitá mimořádná událost přesahuje její schopnosti vyrovnat se s následky. Jde vůbec o největší podobnou operaci, kterou EU zahájila.

Pacienti z Ukrajiny byli převezeni k léčbě do nemocnic ve 22 evropských zemích – do Rakouska, Belgie, Chorvatska, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Maďarska, Irska, Itálie, Litvy, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska a Švédska.

Nemocným pomáhá i centrum Medevac Hub v polské Jasionce u Rzeszówa. Toto zařízení vybavené nemocničními přístroji zřídila Evropská unie pro pacienty z Ukrajiny, kterým by se v jejich zemi nedostalo adekvátní péče. Vybaveno je dvěma desítkami míst, pacienti jsou z řad dospělých i dětí, může jít o lidi zraněné v důsledku války nebo třeba onkologicky nemocné. V Rzeszówě zůstávají maximálně 48 hodin, poté jsou převezeni do dalších evropských zemí. V zařízení mohou pobývat i rodinní příslušníci.

„Nemůžeme zavírat oči před hrůzami, kterým musí Ukrajinci každý den čelit. Vzhledem k tomu, že Rusko pokračuje ve svých nelítostných útocích na ukrajinskou civilní infrastrukturu včetně nemocnic, je poskytování pomoci Ukrajině i nadále zásadní,“ uvedl eurokomisař pro humanitární pomoc Janez Lenarčič. Všem 22 zemím, které ukrajinské pacienty přijaly, poděkoval. „Společně zachraňujeme životy,“ dodal.

15.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv