Chirurgické kastrace na snížení sexuálních pudů doporučuje sexuologická společnost zachovat jako účinnou metodu dobrovolné léčby sexuálních deviantů, řekl dnes ČTK vědecký sekretář společnosti profesor Petr Weiss. Po chirurgické kastraci se sexuálního zločinu dopustí jen čtyři procenta pacientů, při útlumu hormonů léky, který doporučuje Evropa, kolem 17 procent. Ukázala to vědecká studie, jejíž závěry dostane v pondělí vláda. Evropská komise Česko za chirurgické kastrace kritizuje, v řadě zemí Evropy jsou zakázány.

„Chirurgické kastrace u delikventních sexuálních deviantů s těmi nejtěžšími deviacemi, tedy u sadistů, patologických sexuálních agresorů nebo pedofilů, kteří opakovaně recidivují a byli neúspěšně v minulosti léčeni jinými metodami, se jeví jako nejúčinnější metoda, jak zabránit recidivě tohoto chování,“ uvedl Weiss.

Při chirurgické kastraci se odstraní obvykle jen hormonálně aktivní část varlat, takže klesne tvorba testosteronu a sníží se sexuální pud na úroveň, již je pacient za podpory psychoterapie schopen zvládnout. Je pak už neplodný, schopnost pohlavního styku obvykle zůstává. Některé ale přestane sex zajímat, mají problémy s erekcí nebo psychické obtíže.

Kastrace delikventů upravila v roce 1970 vyhláška, od dubna 2012 ji zákon zakázal provádět u lidí mladších 25 let, ve vazbě a vězení. V letech 2000 až 2010 podstoupilo kastraci 80 pacientů. Vláda v roce 2012 odmítla chirurgické kastrace zastavit s odůvodněním, že jsou alternativou celoživotního uzavření v ústavu a dělají se jen po svobodném rozhodnutí. Proti chirurgickým kastracím tehdy vystoupila například nynější ministryně práce Michaela Marksová Tominová.

Vedle chirurgické kastrace a psychoterapie se používá v Česku také útlum hormonální činnosti za pomoci léků, podle vědecké studie ale je méně účinný. „Je to tím, že ne všichni pacienti zodpovědně lék berou, zvláště ne ti, kteří jsou propuštěni do ambulantní léčby. A samozřejmě, když se léky neberou v určitých intervalech, velmi rychle se vrací původní puzení, které nemusí pacient vlastní vůlí vždy zvládnout,“ vysvětlil profesor.

Chirurgická kastrace je vždy jen se souhlasem pacienta a podle doporučení odborné společnosti by nadále měla zůstat jednou z možností léčby, pokud o ni pacient požádá, ošetřující sexuolog ji doporučí a ministerská komise ji schválí. V dřívějších letech řešila komise do deseti žádostí ročně, po kritice jsou to jednotky, podobně jako v dvanáctimilionovém Bavorsku.

K argumentu Evropského výboru proti mučení, že jen dvě země v Evropě chirurgické kastrace povolují, profesor Weiss uvedl, že v řadě zemí jsou sice zakázány, ale v řadě dalších se neprovádějí prostě proto, že tam žádná sexuologická specializovaná léčba pro tyto lidi neexistuje. „Jsou však země, jako například USA, kde se využívá této možnosti u sexuálních delikventů, ani nemusejí být deviantní, v mnohem širší míře,“ shrnul.

14.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv