Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Sdělil to premiér Andrej Babiš. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády volbu 11. dubna vysvětlil tím, že poté má přestat platit stav nouze vyhlášený 12. března vládou. „Budeme 7. dubna žádat Sněmovnu, aby nám ten stav prodloužila. V momentu, kdy to udělá, uvidíme na jak dlouho, potom ten stav (omezení volného pohybu) prodloužíme,“ uvedl premiér. Cílem kabinetu podle něj zůstává co nejčasnější návrat do normálního stavu.

Vicepremiér a nový šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) doufá, že Sněmovna nouzový stav prodlouží rovnou do 30 dnů. „Jinak půjdeme do Poslanecké sněmovny dvakrát, těch 30 dnů budeme potřebovat,“ řekl Hamáček.

Opatření omezující volný pohyb se nevztahuje například na cesty do zaměstnání, na nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení, dobrovolnickou či sousedskou výpomoc, na pobyty v přírodě nebo parcích a pro účast na pohřbech.

Lidé mají podle nařízení, které má formu mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, omezit kontakty s dalšími osobami na nezbytně nutnou míru a pobývat na veřejně dostupných místech maximálně ve dvou. Výjimka platí pro členy domácnosti, výkon povolání či podnikatelské činnosti a účast na pohřbu. Lidé by také měli zachovávat při vzájemném kontaktu alespoň dvoumetrový odstup, pokud je to možné.

Česko bylo v polovině března po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila kvůli koronaviru k omezení pohybu obyvatel. Opatření o několik dní později doplnil zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst, lidé musí použít mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu. Povinnost se podle dnešního rozhodnutí vlády nebude týkat dětí do dvou let a řidičů, kteří jsou sami v uzavřeném vozidle.

Úřady před posledními dvěma víkendy také důrazně doporučovaly lidem zákaz volného pohybu dodržovat a omezit návštěvy chat a chalup. Pokud byla jejich cesta nezbytná, měli se lidé zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele.

30.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv