Plzeňská klinika ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí při Fakultní nemocnici v Plzni (FN) dělá třikrát více artroskopických operací kloubů než před 15 lety. Ročně lékaři provedou 1200 až 1300 těchto operací, zejména kyčlí a kolen. Specializovanými ambulancemi projde nejméně 25.000 pacientů ročně. Na 10. národním kongresu Společnosti pro sportovní traumatologii a artroskopii to řekl její lékař Pavel Zeman.
Operace/ilustrační foto
Na akci přijelo 380 lékařů, fyzioterapeutů a sester, kromě ČR i ze Slovenska, Německa a Izraele. Zemana, který je lékařem české fotbalové reprezentace i klubu FC Viktoria Plzeň, dnes zvolili místopředsedou této společnosti.

Plzeňská klinika je vyhlášená zejména artroskopickými operacemi kyčelního kloubu a specializovanými operacemi kolen a ramen. S poraněnými kyčlemi a koleny jezdí do Plzně pacienti z celé republiky, klinika se stává stále více známá v celé Evropě. Přijíždějí se tam učit operovat lékaři z ČR i Slovenska.

Artroskopické operace, šetrnější ke tkáním, tvoří téměř 50 procent všech ortopedických operací. Vysoce specializované výkony výrazně urychlují návrat pacientů ke sportu i běžné činnosti. Účastníci kongresu diskutovali zejména o nových technikách záchovných a rekonstrukčních operací zkřížených a postranních vazů i menisků. „Koleno je druhým nejčastěji poraněným kloubem, u sportovců i u běžné populace, na prvním místě je hlezno (kotník),“ uvedl Zeman. Dalšími tématy byly složité operace kyčle, ramen a kotníků. Fyzioterapeuti konzultovali nejnovější postupy ve fyzioterapii pooperačních a poúrazových stavů velkých kloubů, svalových zranění i v prevenci úrazů dětí i dospělých.

„Ortopedie, zejména miniivazivní, šla v posledních letech tak dopředu, že pacienti, kteří jsou zraněni, mohou podávat i ty nejšpičkovější výkony a třeba běhat i po světových trávnících a zúčastnit se i Ligy mistrů, za což patří díky celé klinice,“ uvedl ředitel FN Václav Šimánek. Klinika využívá nejnovější světové metody a některé také sama zdokonaluje.

Léčba sportovních úrazů u rekreačních i vrcholových sportovců je podle Zemana v posledních 15 až 20 letech mimořádně exponovaným oborem. „Stále se vyvíjejí nové techniky a nástroje, aby lékaři mohli operovat pacienty co nejméně invazivně,“ řekl.

„Jsem rád, že se o nás v Plzni stará ten nejlepší tým,“ řekl brankář FC Viktorie Matúš Kozáčik, který byl na artroskopické operaci už třikrát.

„Umíme už řadu věcí spravit, zašít, zrekonstruovat, obnovit nebo pokud na to přijdeme včas, tak jsme dokonce schopni i tkáň nějak zachovat a zkrátit dobu rekonvalescence až na polovinu,“ uvedl Zeman. U určitých typů poranění je to z dřívějších až sedmi měsíců na dva až tři. Klinika kvůli výraznému růstu poptávky otevře od 1. listopadu artroskopické centrum a zkrátí čekací doby na operace.

28.10.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv