Osm z deseti českých školáků má podle průzkumu iniciovaného Sítí mateřských center větší či menší problém s dodržováním pravidelného pitného režimu. Nejčastějším důvodem je fakt, že rodiče nemohou dohlédnout, aby dítě pravidelně pilo, ať už ve škole, na hřišti či v kroužku. V průzkumu z konce minulého roku odpovídalo 500 matek žáků základních škol. Odborníci varují, že nedodržování pitného režimu může mít pro dítě vážné zdravotní následky.

Školáci/ilustrační foto

„Pouze 20 procent dětí do 15 let věku dodržuje pravidelný pitný režim, 64 procent ho většinou dodržuje a 15 procent spíše nedodržuje,“ ukázal průzkum. Nedostatek tekutin podle pediatra Martina Gregora vede k tomu, že děti jsou unavené, ve škole nepozorné, mrzuté a bolí je hlava. Mohou trpět také zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím.

Rodiče si podle průzkumu uvědomují, že u školáků musejí na dostatečný pitný režim dohlížet. Pro 84 procent je právě to, že nad dítětem nemají stálý dohled, příčinou nedostatečného pití potomka. Školáci, zejména mladší, si totiž většinou neuvědomují, jak je pitný režim důležitý.

„Děti by měly pít hlavně vodu, minerálky s nízkým obsahem minerálů, čaje ovocné, zelené či slabé černé a stoprocentní ovocné či zeleninové šťávy. To je ale příliš neláká. Proto je možné pitný režim zpestřit i slazenými nápoji,“ řekl Gregora ČTK.

Příjem energie z nealkoholických nápojů tvoří podle odborných zdrojů jen dvě až tři procenta celkového průměrného denního příjmu energie. Gregor přesto doporučuje množství slazených nápojů hlídat. „Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých potravin, dítě není obézní a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se sladké odměny obávat,“ řekl. Sladkou odměnu je možno dítěti dopřát v těch dnech, kdy má ve škole tělocvik, navštěvuje sportovní kroužek nebo běhá venku s kamarády.

Zakazovat dětem jakýkoli sladký nápoj nemá podle lékaře smysl, o to víc by je lákalo nápoj si dát. Mnohem lepší je s dětmi o správném pitném režimu mluvit, aby věděly, co je pro jejich zdraví dobré.

13.1.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv