OSN varovala, že v souvislosti s pandemií covidu-19 ve světě dramaticky poklesl počet očkování dětí. Pravděpodobnost, že dnes narozené dítě bude mít do pěti let naočkované všechny doporučené vakcíny, je nyní méně než 20 procent, uvedla podle agentury AP organizace.

Jak vyplynulo z květnové studie v celkem 82 zemích, většina z nich přerušila kvůli šíření covidu-19 své očkovací kampaně. Například přerušeno či téměř přerušeno bylo více než třicet očkovacích kampaní proti spalničkám, což by mohlo vést k dalšímu šíření této vysoce nakažlivé choroby.

Na studii se podílely Dětský fond OSN (UNICEF), Světová zdravotnická organizace (WHO) a světová aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových a která nakupuje vakcíny pro asi 60 procent všech dětí na světě.

„Zbytečná utrpení a úmrtí způsobená tím, že děti nepodstoupí základní očkování, mohou být daleko rozsáhlejší než ta způsobená covidem-19,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. I před vypuknutím pandemie existovalo na světě asi 14 milionů dětí, které nebylo možné očkovat, většina z nich v Africe. V Jižní Americe vakcinace za poslední desetiletí poklesla zejména v Brazílii, Bolívii, Venezuele a na Haiti.

I když jsou vakcíny v některých oblastech dostupné, mnoho rodičů má v souvislosti s šířením koronaviru strach vzít své děti do zdravotnických zařízení. „Kvůli covidu-19 se stalo dříve rutinní očkování znepokojující výzvou,“ uvedla Henrietta Foreová z UNICEF. „Musíme zabránit dalšímu poklesu počtu očkovaných a neprodleně obnovit očkovací programy ještě předtím, než budou děti ohroženy dalšími chorobami. Jedna zdravotní krize nemůže být nahrazena druhou,“ dodala.

16.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv