Ostrava uctí památku obětí dnešní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava zhasnutím všech dominant města. Primátor Tomáš Macura už kontaktoval premiéra Andreje Babiše kvůli vyhlášení státního smutku. Město chce pomoci pozůstalým. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
Svíčka/ilustrační obrázek

Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Policie pracuje na identifikaci obětí, totožnost některých obětí už zná. Na místě jsou podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové i krizoví interventi, kteří jsou připraveni poskytovat pomoc.

Dnes po setmění nebude krajské město svítit tak, jak je obvyklé. Zhasnuta zůstane radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Město takto svou účast vyjádřilo už i v minulosti – například loni, když rovněž krátce před Vánocemi v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zemřelo při výbuchu metanu 13 horníků.

„Kontaktoval jsem premiéra České republiky Andreje Babiše, kvůli vyhlášení státního smutku. Oběti tragické ranní střelby uctíme také zhasnutím ostravských dominant a minutou ticha na středečním zasedání ostravských zastupitelů. Na budově radnice vyvěsíme černou vlajku. Zabývat se budeme také konkrétní formou pomoci pozůstalým,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj už do Ostravy začaly přicházet kondolence, a to nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí.

Na tragédii už reagoval i centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Ruší dnešní odpolední a večerní doprovodný program na vánočních trzích na hlavním pódiu na Masarykově náměstí v Ostravě. Zhasnuto dnes bude i vánoční osvětlení v centru města. „Vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu vyjadřuje hlubokou soustrast s pozůstalými po obětech a všem zraněným,“ uvedla starostka obvodu Zuzana Ožanová (ANO).

Po celý den budou zastaveny i oba kolotoče na Masarykově náměstí a jeden na Jiráskově náměstí. Středeční program by se měl konat podle plánu.

„Každé vystoupení bude uvedeno moderátorem pietní připomínkou tragédie. Oběti události uctíme minutou ticha,“ uvedl mluvčí obvodu David Račák.

Dodal, že na místě dnes úřad vyvěsí informační tabule se zdůvodněním těchto opatření. Od středy bude občanům k dispozici také kondolenční kniha v hlavní hale budovy radnice.

10.12.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv