Pandemickou úmluvu, která má zlepšit schopnost mezinárodního společenství reagovat na epidemie, se asi nepodaří dojednat do stanoveného květnového termínu. Dnes to novinářům řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, píší tiskové agentury. Podle něj za to mohou neshody mezi státy ohledně některých bodů nové úmluvy. Česko podle listopadového vyjádření zástupců ministerstva zdravotnictví (MZd) většinu věcí, které by měla úmluva obsahovat, už v současné době plní nebo se k tomu chystá. Proto je pozice ČR k návrhu úmluvy souhlasná.

O chystaném dokumentu a o změně některých mezinárodních zdravotnických pravidel by přes 190 členských států mělo hlasovat na zasedání WHO na konci května. Podle šéfa WHO však hrozí, že se kvůli neshodám nepodaří termín dodržet. „Čas nás tlačí. Jsou tu nerozhodnuté otázky, které je nutné vyřešit,“ řekl. Neschválení nové úmluvy by podle něj bylo „promarněnou šancí, kterou by nám nemusely budoucí generace odpustit“.

„Úmluva má vést k tomu, abychom se všichni řídili nějakými danými postupy a spolupráce byla plynulejší,“ řekla novinářům koncem loňského listopadu ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU českého ministerstva zdravotnictví Kateřina Baťhová. Formulace dokumentu, jehož současné znění ještě není definitivní, podle ní musí umožnit, aby ho mohly přijmout a dodržovat jak bohaté západní země, tak státy rozvojové.

Šéf WHO vyzval státy, aby v jednáních udělaly ústupky. Neuvedl však v jakých bodech panují největší spory. Státy vybídl, aby naléhavě pracovaly na textu dohody, který by v budoucnosti umožnil větší ochranu před pandemiemi. Konkrétní postup, jak budou její znění země naplňovat, si podle MZd každá země stanoví sama v takzvaném Národním plánu připravenosti.

Podle MZd po přijetí dohody dojde k navýšení některých informačních povinností vůči WHO a formalizaci dosud neformálně probíhajících procesů. „Záměrem dohody v žádném případě není kontrola nad zdravotními systémy jednotlivých členských států WHO,“ řekl loni v listopadu ředitel odboru ochrany veřejného zdraví českého ministerstva Matyáš Fošum.

Nová úmluva by měla reagovat na některé nedostatky, které se projevily během pandemie covidu-19. Podle agentury DPA se jedná například o mezinárodní sdílení informací o šíření nových nemocí či o výrobu a distribuci vakcín a léků. To se týká ožehavé otázky llékových patentů.

Aby byla úmluva platná, musí ji v květnu schválit dvě třetiny členských zemí WHO a poté ratifikovat alespoň 40 z těchto zemí. Aby byla závazná přímo pro Českou republiku, musí ji schválit vláda a parlament.

WHO loni v květnu ukončila zdravotní stav nouze s mezinárodním dosahem v souvislosti s pandemií covidu-19. Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti orgán odvolal po zhruba třech letech. WHO pravidelně varuje před podceněním nemoci covidu-19, která podle ní ve světě stojí za úmrtím nejméně sedmi milionů lidí.

 (ČTK) 

23.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv