Pomocí panenky Áji začali zdravotníci ve Fakultní nemocnici Olomouc přibližovat dětem průběh chystaných výkonů, aby snížili jejich stres a usnadnili lékařské vyšetření či zákrok. Děti si mohou předem prohlédnout také edukační sešity, v nichž panenka Ája vystupuje v roli dítěte. Za projektem stojí olomoucká pobočka Společnosti pro ranou péči a personál jednotky intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky FN Olomouc.

„Loni absolvovalo 15 sestřiček z našeho oddělení kurz krizové intervence, který pořádala Společnost pro ranou péči. Byly to skvělé semináře. Probíhaly v uvolněné a tvůrčí atmosféře. A jedním z výsledků našich setkání byl i nápad využít panenku Áju jako pomyslnou asistentku a průvodkyni nejčastějšími vyšetřeními, která u nás děti absolvují,“ uvedla zdravotní sestra Alžběta Marabeti.

Autorkou zhruba půlmetrové látkové panenky je Michaela Golová, matka dvou dětí a dobrovolnice Společnosti pro ranou péči. „Ája nepomáhá jen u nás na jipce. Další je v ambulanci dětské kliniky a také na odběrovém místě vzorků pro vyšetření covid-19,“ uvedla Marabeti.

Personál jednotky intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky FN Olomouc sestavil scénář edukačních materiálů. „Mají vlastně charakter leporela. Ája v nich vystupuje v roli dítěte. Na každé stránce je fotografie jedné z fází vyšetření a k ní vždy jen krátký popis toho, co se na fotografii odehrává a co mohou dítě a jeho rodiče očekávat. Touto jednoduchou a názornou formou jsme zatím zpracovaly pět témat – kontrolu srdce, měření tlaku, odběr krve, inhalaci a zavádění kanyly,“ uvedla zdravotní sestra Zuzana Bantová.

Hlavním cílem řady sešitů s názvem Ája v nemocnici je podle Bantové ulehčit dětem chvíle u lékaře a zbavit je stresu. „Když vidí, co je čeká, a dozví se to zábavnou formou, mohou být klidnější a samotný výkon je potom rychlejší a jednodušší nejen pro ně, ale také pro zdravotníky,“ podotkla Bantová.

Společnost pro ranou péči loni v prosinci darovala dětské klinice FN Olomouc krabici plnou edukačních pomůcek a hraček v celkové hodnotě 50 000 korun. „Pomůcky slouží pro stimulaci a podporu psychomotorického vývoje dětí se zdravotním postižením, závažným onemocněním nebo jinak ohroženým vývojem, které budou na klinice hospitalizovány,“ řekla ředitelka olomoucké pobočky Společnosti pro ranou péči Pavla Matyášová.

27.3.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv