Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků, budou od příštího roku moci převzít praktičtí lékaři. Má se tím zlepšit dostupnost péče i pro nově nemocné. O nové organizaci péče dnes informovalo na tiskové konferenci ministerstvo zdravotnictví. S rakovinou nebo po její ukončené léčbě žije v Česku kolem půl milionu lidí. Každý rok je v Česku nově diagnostikovaný nádor u 80.000 lidí, asi 30.000 Čechů ročně nemoci podlehne.
U lékaře/ilustrační foto

„Dohoda mezi praktickými lékaři a onkology má za cíl posílit kompetence praktických lékařů, aby se specialistům dostalo více prostoru pro léčbu pacientů s onkologických onemocněním, zatímco ty vyléčené neztratí z dohledu jejich praktik v místě bydliště,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V současné době péče o pacienty, kteří jsou takzvaně v remisi, tedy v období bez příznaků, zabírá podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové asi dvě třetiny kapacity onkologických ambulancí. Pacientů, kteří rakovinu přežijí, je díky stále lepší léčbě víc a dožívají se vyššího věku. Dodala, že onkologové se nechtějí pacientů zbavovat, bude záležet na jejich přání.

Pro praktické lékaře byla vytvořená metodika, jak mají stav onkologických pacientů po léčbě kontrolovat. Půjde o pacienty, u kterých byla léčba rakoviny úspěšně ukončená, jejich stav je dobrý a potřebují hlavně pravidelná kontrolní vyšetření, jestli se nemoc nevrací. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky budou pacienty kontrolovat zpravidla jednou či dvakrát ročně podle doporučení onkologa.

„Jestli naše zdravotnictví má v něčem problém, tak je to organizace péče. Pacient často zbytečně cirkuluje systémem. Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby,“ dodal Šonka. Podobné sdílení péče se do budoucna plánuje i pro pacienty s cukrovkou.

Praktický lékař bude mít nově od zdravotních pojišťoven navíc k paušální roční platbě za pacienta v kartotéce také hrazeno převzetí onkologického pacienta do péče a jeho pravidelná vyšetření. Při převzetí bude mít 40 minut na prostudování dokumentace od onkologa a vytvoření terapeutického plánu, na každé další vyšetření se počítá s 25 minutami.

Podle Katariny Petrákové z České onkologické společnosti pacienty v remisi ohrožují víc další přidružené nemoci, následky onkologické léčby nebo jiné nádory než návrat předchozí rakoviny. Proto jsou podle ní důležitá právě komplexní vyšetření pacienta. „Pokud lékař objeví nádor, tak opět s písemnou zprávou pacienta odešle ke konzultaci onkologovi,“ dodala.

Do péče praktika budou moci od ledna přecházet například pacienti po prodělání maligního melanomu, nádoru varlat, prostaty, plic, prsu, žaludku, děložního hrdla či čípku, gastrointestálního stomálního tumoru, nádoru mozku, krku či hlavy nebo konečníku v kompletní remisi.

19.10.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv