Pětina Češek a Čechů měla někdy v životě zdravotní potíže kvůli nevhodné kombinaci léků. V nějaké podobě se s tím setkala u sebe, blízkých či přátel více jak polovina dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu společnosti CompuGroup Medical (CGM) ČR, v němž v posledních květnových dnech odpovídalo 511 lidí.

Léky/ilustrační foto

Podle průzkumu si čeští pacienti rizika nevhodných lékových kombinací uvědomují, 86 procent z nich ale spoléhá na lékaře, že je na to upozorní, 65 procent na lékárníka. Tři procenta spoléhají jen na sebe.

Pacientům hrozí až 23.000 různých negativních interakcí u více než 1500 účinných látek, jež obsahují léky užívané v Česku. Přes 4300 interakcí je závažných a ohrožují zdraví či život. Podle odborného odhadu zemře v ČR za rok v důsledku lékových interakcí zhruba 150 lidí.

Naprostá většina dotázaných, 96 procent, by ocenila, kdyby lékaři mohli při předepsání léků elektronicky ověřit možné nežádoucí účinky kombinace léků. Využít mohou aplikace, která tyto aspekty sleduje.

„Lékařské informační systémy mají moduly, jež v rámci medikace pacienta automaticky kontrolují nežádoucí interakce. Předepisovaný lék srovnávají se všemi užívanými léčivy a v případě možných komplikací automaticky lékaře upozorní,“ uvedl generální ředitel společnosti CGM Vladimír Přikryl.

Průzkum také ukázal, že téměř všichni lidé sledují v příbalových letácích dávkování a způsob podání. Dvě třetiny se zajímají i o spolupůsobení s jinými léky, o vliv na řízení motorových vozidel či alergické reakce.

Za nejnebezpečnější dotázaní považují kombinaci léků s alkoholem, až poté kombinaci různých léků. Naopak kombinace léků a bylinek podle nich nepřináší téměř žádné riziko. Na rozdíl od potravin je příliš nezajímá výrobce léku nebo země jeho původu. Celkový zájem o informace z příbalových letáků roste podle průzkumu se vzděláním.

17.6.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv