Americké farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna testují účinnost svých vakcín proti nové mutaci koronaviru, která se nedávno objevila ve Spojeném království a dalších zemích. Informoval o tom dnes web americké televize CNN.

„Na základě dat, jež máme k dispozici, očekáváme, že imunita vyvolaná vakcínou od Moderny bude chránit i proti mutacím koronaviru, které byly nedávno odhaleny ve Spojeném království. V nadcházejících týdnech provedeme další testy, abychom naše očekávání potvrdili,“ informovala v prohlášení společnost Moderna.

Firma Pfizer, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 ve spolupráci se svým německým partnerem BioNTech, mezitím oznámila, že na základě vzorků krve očkovaných zkoumá účinnost své vakcíny proti nové mutaci viru ve Spojeném království. Vedení BioNTechu upřesnilo, že má důvěru v účinnost očkovací látky proti nové mutaci, a doplnilo, že je nutné provést další testy.

Nové mutace koronaviru se objevily již v minulosti a obě společnosti uvedly, že jejich vakcíny proti jiným variantám viru fungovaly. V tuto chvíli podle vědců nic nenasvědčuje tomu, že by nová mutace koronaviru uměla vakcíny obejít.

Zároveň však ve světě nová varianta viru, jež se rychle šíří zejména na jihu Anglie, vyvolává značné obavy. Více než 40 zemí světa, včetně Francie či Česka, kvůli tomu omezilo dopravní spojení s Británií. Spojené státy tak neučinily, ale podle zdrojů CNN zvažují, že budou po cestujících z Británie požadovat negativní výsledek testu na koronavirus. Světová zdravotnická organizace v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy nasvědčující tomu, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Hovoří se však o tom, že se násobně rychleji šíří.

22.12.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv