Americká farmaceutická společnost Pfizer dnes oznámila, že její experimentální vakcína proti covidu-19 vykázala více než 90procentní účinnost. K závěru společnost dospěla na základě předběžných dat z rozsáhlé studie. Informovala o tom agentura Reuters.
Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech SE podle agentury Reuters tak nyní jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru. Společnost Pfizer uvedla, že u vakcíny dosud neshledala žádné vážné vedlejší účinky a plánuje požádat o její schválení ke krizovému použití v USA později v tomto měsíci.
V případě takového schválení bude zpočátku počet dávek omezený. Zároveň podle agentury Reuters zatím není zcela jasné, jak dlouho bude vakcína člověka před nákazou chránit. Zpráva nicméně podle agentury přináší naději, že se prokáže úspěšnost také u dalších experimentálních vakcín proti covidu-19.
„Dnešek je skvělým dnem pro vědu a pro lidstvo,“ uvedl v prohlášení Albert Bourla, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Pfizer. „Dosahujeme tohoto zásadního milníku v našem programu vývoje vakcíny v době, kdy to svět nejvíce potřebuje,“ doplnil s tím, že počty nakažených ve světě stoupají k novým rekordům, hrozí zahlcení nemocnic a ekonomiky se snaží opět otevřít.
Pfizer plánuje požádat o schválení vakcíny ke krizovému použití v USA pro osoby ve věku 16-85 let. K tomu bude třeba shromáždit dva měsíce údajů o bezpečnosti vakcíny u zhruba poloviny účastníků studie – tedy asi 44.000 lidí. Očekává, že data bude mít koncem měsíce.
Průběžná analýza se podle Pfizeru uskutečnila poté, co 94 účastníků studie onemocnělo covidem-19 a bylo tedy možné údaje porovnat s tím, kdo dostal vakcínu a kdo placebo. Společnost neuvedla, kolik přesně lidí, kteří vakcínu obdrželi, se nakonec covidem-19 nakazilo. Zmíněná více než 90procentní účinnost však naznačuje, že z 94 nakažených vakcínu mohlo dostat maximálně osm lidí, píše Reuters. Vakcínu účastníci studie dostali ve dvou dávkách v rozpětí tří týdnů.
Míra účinnosti vakcíny výrazně převyšuje 50procentní účinnost, kterou pro vakcínu proti covidu-19 požaduje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pfizer uvedla, že ve studii bude pokračovat, dokud mezi účastníky nebude 164 případů nákazy koronavirem, což vzhledem k narůstajícímu počtu nemocných v USA může být poměrně brzy.
Pfizer a BioNTech uzavřely s americkou vládou smlouvu v hodnotě 1,95 miliardy dolarů na dodávku 100 milionů dávek vakcíny již od letošního roku. Rovněž dosáhly dohod o dodávkách přípravku s Evropskou unií, Británií, Kanadou a Japonskem. Aby ušetřily čas, začaly společnosti vakcínu vyrábět ještě dříve, než si byly jisty její účinností. V letošním roce plánují vyrobit dostatek vakcíny pro 25 milionů lidí. Pfizer očekává, že příští rok vyprodukuje až 1,3 miliardy dávek vakcíny.
9.11.2020zdroj: ČTK