Plány na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru připravují epidemiologové a tým takzvané chytré karantény společně s ministerstvem zdravotnictví. Dnes to uvedl premiér Andrej Babiš. Připomněl také, že se chystá druhá část projektu chytré karantény, do které bude zapojena mobilní aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz, vznikne i velké call centrum. Vláda také připravuje nákupy do státních hmotných rezerv, vicepremiér Karel Havlíček v pondělí předloží kabinetu konkrétní návrh.

„Osobně sleduju situaci velice pozorně, každý den mám na stole výsledky za předchozí den, jsem v kontaktu s epidemiology i s týmem chytré karantény. A právě oni připravují společně s ministerstvem zdravotnictví plány na případnou druhou vlnu,“ napsal Babiš.

Druhá fáze projektu chytré karantény má především propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování a rychlejší izolaci kontaktů nakažených v karanténě. Cílem je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Materiál k zajištění zásob ochranných pomůcek prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv pro možnou další krizi vláda zatím neschválila, zabývat se jím bude v pondělí. Z dokumentu k přípravě nákupu pomůcek do státních rezerv vyplývá, že Správa státních hmotných rezerv má pro příští krizi nakoupit ochranné zdravotnické pomůcky v hodnotě 2,25 miliardy korun (1,86 miliardy korun bez DPH). Zásoby by ministerstvům a vybraným úřadům měly vydržet na měsíc.

Babiš dále uvedl, že Česko je v pravidelném kontaktu se zeměmi, které už rozvolňují opatření. „Navzájem od sebe čerpáme informace a zkušenosti. Dánsko má například na starosti pracovní skupinu, která se zabývá školstvím, Řecko turistický ruch, my obchod a průmysl. A sledujeme samozřejmě i dění v zemích, kam přišla druhá vlna. Na minulém jednání nás proto doplnil premiér Singapuru,“ poznamenal předseda vlády.

Zatím poslední videokonference se zúčastnili premiéři Rakouska, Austrálie, Česka, Dánska, Řecka, Izraele, Norska a Singapuru.

14.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv