Plošné testování populace na nový typ koronaviru by mělo začít ve středu. Radiožurnálu to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka.

Podle Vojtěcha už plošné testování schválila etická komise. „Chceme studii představit v úterý na tiskové konferenci, poté by měla být spuštěna od středy,“ sdělil Vojtěch. Jeho náměstek Roman Prymula uvedl, že by lékaři měli otestovat až 28.000 lidí.

Plošné testování, které by mělo ukázat promořenost populace, zmínil Prymula jako možnost na začátku dubna. Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění, kdy se vybere zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Plošné testování na koronavirus se zatím uskutečnilo například v některých domovech pro seniory. V Jihomoravském kraji začali v pátek plošně testovat také bezdomovce. Preventivně testuje zahraniční pracovníky například i petrochemická společnost Unipetrol.

V Česku bylo dosud zaznamenáno 6657 potvrzených případů nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Vyléčilo se 1235 lidí, v nemocnicích s touto nákazou zemřelo 181 pacientů.

19.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv