Jen čtyři roky po světové premiéře se před 40 lety, 4. listopadu 1982, narodilo ve fakultní nemocnici v Brně první dítě ze zkumavky v Československu. Tým z brněnské fakultní nemocnice pod vedením profesora Milana Dvořáka uměle oplodnil ženu jako první ve střední a východní Evropě. Založili tak v Česku obor, ve kterém dnes patří čeští lékaři i díky příznivě nastavené legislativě do evropské špičky.

Vůbec nejznámější metodou asistované reprodukce je IVF, neboli oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizace). Tato metoda spočívá v oplodnění vajíčka spermií mimo tělo ženy. Oplodněné vajíčko je poté přeneseno do dělohy ženy. V případě selhání IVF se používá metoda ICSI, při které je do každého vajíčka přenesena jedna spermie.

Podle údajů Institutu pro sociální politiku a výzkum úspěšnost léčby končící porodem dítěte se dlouhodobě pohybuje mezi 20 a 30 procenty. Důvod je podle odborníků prostý. Pro pomoc si do center asistované reprodukce chodí čím dál starší páry, kterým se nedaří přirozeně otěhotnět. Češky mohou podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění z veřejného zdravotního pojištění čerpat proplacení až čtyř cyklů umělého oplodnění do 40 let.

V Česku se takto každý rok narodí podle údajů Centra reprodukční medicíny ISCARE, které patří mezi přední špičková zařízení v tomto oboru v Česku, kolem pěti tisíc dětí, celkem jich je už zhruba 170 000.

Jako neplodný je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Za neplodnost podle lékařů může nejčastěji trend odkládání rodičovství na pozdější dobu, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, ale i snižující se kvalita spermií u mužů v důsledku životního stylu. Rizikovými faktory jsou v tomto ohledu podle lékařů stres, kouření, konzumace alkoholu či nedostatek pohybu.

Průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí byl britský fyziolog Robert Edwards (1913 – 2013), který dlouhá léta experimentoval s zvířecími embryi, postupně se začal zabývat lidskou embryologií. Na metodě mimotělního oplodnění vaječných buněk, kdy jsou vzniklá embrya následně přenesena zpět do dutiny děložní, pracoval Edwards už od 50. let.

Výzkum mimotělního oplodňování ženských vajíček dokončili společně s gynekologem Patrickem Steptoem (1913-1988) v roce 1968. Provedli první pokus o oplození ve zkumavce a postupně dospěli až k narození prvního „dítěte ze zkumavky“ na světě. Tím se stala dnes čtyřiačtyřicetiletá Britka Louise Brownová, která se narodila 25. července 1978 v severoanglickém Oldhamu po devítiletém marném úsilí otěhotnět klasickou cestou.

Podle odhadu Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) se na světě narodilo před devět milionů dětí po umělém oplodnění.

V roce 2010 obdržel Edwards Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii. „Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, zdravotního stavu, který trápí velkou část lidstva včetně více než deseti procent všech párů na světě,“ uvedl institut v prohlášení k udělení ceny. „To jsou fantastické zprávy, máma a já jsme tak šťastné, že jednomu z průkopníků mimotělního oplodnění se dostalo uznání, které si zaslouží,“ prohlásila Brownová.

Nespokojenost nad volbou však vyjádřil Vatikán, který považuje metodu za nemorální. Ničí se při ní totiž podle něj obrovské množství lidských embryí.

2.11.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv