Lidí trpících depresemi žilo na světě v roce 2015 o 18 procent více než v roce 2005. Před dvěma lety tak deprese sužovaly zhruba 4,4 procenta globální populace, tedy více než 300 miliónů osob všech věkových skupin. Deprese výrazně přispívají k sebevraždám, jejichž počet dosahuje až 800.000 ročně. Upozorňují na to zveřejněné odhady Světové zdravotnické organizace (WHO). Na deprese se proto zaměří i letošní dubnový Světový den zdraví. V Česku má podle WHO depresivní poruchy zhruba pět procent obyvatel.

Deprese/ilustrační foto

Světová zdravotnická organizace vysvětluje stoupající počet depresí především celkovým růstem populace a zároveň stárnutím obyvatelstva, neboť u vyšších věkových skupin jsou deprese rozšířenější.

Nejvíc lidí s depresemi žije v jihovýchodní Asii (27 procent) a v regionu západního Tichého oceánu (21 procent), což je dáno i velkým počtem obyvatel v těchto částech světa zahrnujících Čínu a Indii.

Podíl Evropanů ve skupině depresivních osob zahrnuje přibližně 12 procent. Nejméně zastoupeni jsou Afričané s pouhými devíti procenty.

V České republice WHO zaznamenala 525.488 depresivních lidí, tedy kolem 5,2 procent občanů.

Depresemi trpí více žen než mužů. Riziko vzniku deprese zvyšuje chudoba, nezaměstnanost, užívání drog nebo bolestné životní události jako ztráta blízké osoby.

Rozvinutá deprese se obvykle projevuje dlouhodobou sklíčeností, úzkostí, apatií, psychickým strádáním a narušením sociálního života postižených, kteří často nezvládají pracovní a rodinné povinnosti.

Proti depresím existuje účinná léčba, nedostane se jí ale asi polovině nemocných. V mnoha zemích tomu brání nedostatek prostředků a odborníků, špatná diagnostika a sociální stigmatizace spojená s psychickými potížemi. V řadě států obdrží potřebnou péči jen méně než deset procent postižených.

Depresím se věnuje letošní Světový den zdraví, který připadá na 7. dubna. Jeho motto zní „Mluvme o depresi“.

24.2.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv