Počet případů černého kašle v Jihočeském kraji prudce narůstá. V tomto týdnu jich evidovali hygienici 111, od začátku roku 358. Uvádějí to aktuální data jihočeských hygieniků. V kraji je přibližně čtvrtina ze všech případů v republice.

Podle dat Státního zdravotní ústavu z 28. února bylo v ČR od začátku roku 1217 případů. Z toho téměř třetinu lékaři odhalili ve věkové kategorii 11 až 19 let. I na jihu Čech jsou nejzasaženější skupinou středoškoláci.

„Za celý rok 2023 jsme registrovali 29 případů pertuse (černého kašle), letošní výskyt je tedy za první dva měsíce přibližně dvanáctkrát vyšší než za celý loňský rok. V předchozích letech byl výskyt nákazy minimální, fungovala covidová protiepidemická opatření. V prvním letošním týdnu jsme v kraji zaznamenali tři nové případy, v sedmém byl týdenní přírůstek 62 nových případů a v končícím devátém už 111 potvrzených případů za týden,“ uvedla dnes ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Nemoc se v úvodu projevuje jako jiné respirační infekce. Typickým příznakem je dávivý kašel, přičemž záchvaty mohou přetrvávat několik dní. Nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory. „Dynamika šíření na jihu Čech roste přibližně od šestého kalendářního týdne především ve školních kolektivech středních a základních škol, nízký výskyt je zatím mezi vysokoškoláky i ve skupině seniorů starších 75 let,“ řekla Kotrbová.

Jihočeský kraj je jedním z nejzasaženějších regionů. Nejvíce případů registrují hygienici na Českobudějovicku, kde od začátku roku evidovali 169 případů. Hygienici doporučují se jednou za 15 až 20 let nebo alespoň jednou za život nechat na černý kašel znovu očkovat, optimálně v kombinaci s vakcínou proti tetanu a záškrtu, protože ochranné protilátky z očkování v dětství v čase postupně klesají.

(ČTK)

2.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv