Pod státem řízenou Fakultní nemocnici (FN) Plzeň má přejít další státní zdravotnické zařízení, Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí v Janově na Rokycansku. Smyslem propojení obou zdravotnických zařízení je, aby manažerský tým z FN se zkušenostmi s administrací a realizací projektů za stovky milionů pomohl léčebně zmodernizovat prostředí pro pacienty i personál a zlepšit péči, řekl ČTK ředitel FN Václav Šimánek. Podle ředitele léčebny Romana Mudry to může být pro zařízení výhodné.
Šimánka pověřil propojením zdravotnických zařízení ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Chci, aby ta péče, která se tam dělá (v Janově), byla dělána v co nejmodernějším prostředí, aby měli blízký vztah k fakultní nemocnici, aby ti pacienti, kteří tam jsou, měli dostupnou tu péči, která tady je, aby tam byla provazba, aby ty manažerské perfektně nastavené procesy na úrovní ředitele a náměstků byly nastaveny i v Janově. Tam jsou zase špičkoví odborníci. A teď je potřeba, aby ten management to posunul dál, provázal s nemocnicí tak, aby ta léčebna sloužila pacientům co nejlépe a aby se tam zaměstnanci cítili co nejlépe,“ řekl minulý týden Válek při návštěvě Plzně. FN Plzeň má letos rozpočet 11 miliard korun a každoročně realizuje projekty za stovky milionů korun, je úspěšná v získávání dotací z EU.
Přesná forma, zda bude léčebna pod FN fungovat jako její složka nebo jako samostatné zařízení, není ještě podle Mudry přesně stanovená. „Myslím, že pro nás to ale bude určitě plus. Fakultní nemocnice má tým lidí, kteří se umí ve velkých projektech pohybovat. Pro nás by se tím chod zjednodušil a mohli bychom se věnovat jen léčení,“ řekl Mudra.
Šimánek zatím nechtěl specifikovat, jaké plány s léčebnou FN bude mít, zda se tam dají například očekávat velké investice. Chce ale maximálně využít lůžkový fond léčebny. „Tímto spojením bychom rádi zlepšili úroveň kvality péče, která se na Janově bude poskytovat. Jako takto velký strategický partner, který má spoustu procesů zaběhlých, tyto procesy zavedeme na Janově a uděláme všechno pro to, aby tam byl spokojený nejen personál, ale samozřejmě i pacienti,“ řekl Šimánek.
Léčebna v Janově má 170 lůžek zdravotnických a 40 sociálních. Zdravotnická část má tři oddělení – pneumologické, pneumoonkologické a jedno pro tuberkulózu. S FN spolupracuje už nyní. „Tímto spojením bychom je měli trošku nabít, aby získali větší potenciál, abychom udělali symbiózu ve vzájemných vztazích. Ať už je to přístrojová technika, nákup materiálu nebo nákup léků, tak my jsme jedním z lídrů v ČR, tímto spojením by to mělo fungovat mnohem lépe,“ dodal Šimánek.
Hlavní část léčebny sídlí ve sto let staré budově s modernější přístavbou. Má i další budovu s prádelnou. I když se podle Mudry průběžně rekonstruuje a modernizuje, opravovat a vylepšovat je stále co.
Zařízení skončilo předloni s pětimilionovým schodkem hospodaření, podle Mudry to bylo dáno dozvuky pandemie koronaviru a platbami pojišťoven. V předchozích letech hospodaření v minusu nekončilo. „Za loňský rok také budeme v plusu,“ uvedl ředitel. Podle údajů z webu léčebna v roce 2017 pečovala o 1136 pacientů, o rok později jich měla 970, v roce 2019 jich bylo 955, v následujících covidových letech 2020 a 2021 měla 865 a 727 pacientů. Podle Mudry není v současnosti plně obsazena.
4.3.2024zdroj: